Informační materiály


CD, DVD, VHS      nahoru

Účast veřejnosti ve správním řízení

Vzory podání s komentářem podle legislativy platné k datu 1. 1. 2010.
Text: P. Matějková
Vydal: Calla, 2010

 

 

 

 

Objednat
 ks

Jak se balí do bavlny

Instruktážní CD-ROM o tom, jaké jsou typy dnes dostupných pratelných plen v ČR, možnosti a systémy jejeich skládání, základní informace o jejeich praní a údržbě (20min.) 50,- Kč (+poštovné a balné, Rosa).

 

 

 

 

Objednat
 ks

Místní produkty – produkce a zpracování potravin v malých provozech (CD)

CD-ROM se sborníkem (pdf) z konference o místní  produkci potravin v ČR a v Rakousku. Rakouské a české zkušenosti s místní produkcí, české právní normy týkající se výroby potravin a fotografie z exkurze na rakouskou biofarmu. 50,- Kč (+poštovné a balné, Rosa)

Objednat
 ks

Koupaliště s přírodním čištěním vody (CD)

Sborník příspěvků k tématu na CD-ROM (pdf). Navíc obsahuje fotogalerii domácích i veřejných přírodních koupališť u nás i v zahraničí. 100,- Kč (+poštovné a balné, Rosa).

 

Objednat
 ks

Postavte si dům ze slaměných balíků

CD-ROM s podrobnou dokumentací stavby modelového slaměného domu u jihočeských Ledenic. Obsahuje příručku s technologickým popisem stavby (pdf), množství fotografií, nákresů a schémat, a také videozáznam ze stavby. 150,- Kč (+poštovné a balné, Rosa)

 

Objednat
 ks

Život v bažinách

Naučné DVD určené především pro děti a mládež, je plné krátkých textů, originálních a zábavných videí, obrázků a prezentací, pžibližující život v třeboňských mokřinách. Disk vytvořily děti z oddílu mladých ochránců přírody pod vedením Vaška Bartušky a lektorů z Českého nadačního fondu pro vydru. DVD vzniklo v rámci projektu Děti pro děti – děti pro přírodu a byl financován z nizozemského programu MATRA/KAP. Cena: 10,- Kč + poštovné a balné.

Objednat
 ks

Knihy, brožury      nahoru

Moje přírodní zahrada – příručka zahradního vědění

Kniha Moje přírodní zahrada je všestrannou a komplexní příručkou o přírodním zahradničení. Je rozdělena do 12 kapitol, ve kterých jsou zpracována témata dotýkající se různých zahradních aktivit. Dozvíte se o základních principech a strukturách přírodních zahrad, o půdě, úrodnosti a výživě rostlin, poradí vám jak vybrat vhodné druhy rostlin (bylinky, zelenina, ovoce, květiny), jak o ně pečovat, jak zahradničit na terase či balkóně, jak na střešní zahrady a živé ploty, jak podpořit užitečné živočichy na zahradě a řadu dalších užitečných informací.
Vydal: OS Přírodní Zahrada a Umweltschutzverein Bürger und Umwelt, 2010, 228 str.
Cena: 480,- Kč + poštovné a balné

Objednat
 ks

Příklady dobré praxe v interpretaci místního dědictví

Autor Ladislav Ptáček přináší rady, tipy a doporučení všem, kteří budují a provozují naučné stezky, expozice, vydávají průvodce a řeší další otázky spojené s nabídkami v oblasti šetrné turistiky a cestovního ruchu. Obsahem sešitu je představení devíti příkladů dobré praxe - tři příklady jsou podrobným rozborem z pohledu zásad interpretace místního dědictví, dvě jsou případové studie - zaměřené na živou interpretaci a sadu doplňují ukázky čtyř zajímavých interpretačních panelů.

Vydal: Slavonická renesanční, o.p.s., 2010, 28 str.

Objednat
 ks

Manuál místního průvodce

Manuál místního průvodce staví na metodice Interpretace místního dědictví, přináší rady a návody, jak poskládat poutavý výklad, připravit vycházku, jak se stát dobrým místním průvodcem.
Autor: Ladislav Ptáček


Vydal: Slavonická renesanční, o.p.s., 2010, 32 str.

 

 

 

 

Objednat
 ks

Partnerství pro zdravou krajinu

Příklady spolupráce zemědělců, nevládních organizací, místní samosprávy a státu pro zachování biologické rozmanitosti krajiny, aneb co přináší partnersky realizované projekty nejen evropských programů krajině a lidem. Publikaci si můžete stáhnout zde.


Vydal: DAPHNE ČR, 2010, 16 str. + CD

 

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

7 hravých úkolů pro zvídavé předškoláčky

Omalovánky, spojovačky, bludiště a jiné.
Vydal: Rosa, 2011, 8 str.
Cena: 5,- Kč + poštovné

 

Objednat
 ks

Hračky – jak si vybrat ...

Průvodce výběrem hraček šetrných k přírodě i k dítěti.
Vydal: Rosa, 2011, 20 str.

 

 

 

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Pasivní panelák? A to myslíte vážně?

Kniha je určena bytovým družstvům a sdružením vlastníků, ale i odborníkům a studentům. Shrnuje dnešní nejaktuálnější poznatky z oblasti rekonstrukcí panelových domů. Čtenáři zde najdou doporučení, jak provést rekonstrukci panelových domů tak, aby minimalizovali energetickou náročnost objektu a tedy i náklady na provoz jejich bytu a zároveň dosáhli moderního bydlení s nadstandardní kvalitou vnitřního prostředí.
Autor: J. Beranovský a kol.
Vydal: EkoWATT, 2011, 121 str.
Cena: 279,- Kč + poštovné a balné

Objednat
 ks

Bezobratlí postindustriálních stanovišť: význam, ochrana a management

Editoři: Robert Tropek, Jiří Řehounek
Vydal Entomologický ústav AV ČR a Calla, leden 2012
Kniha přináší poprvé v České republice ucelené informace o významu postindustriálních stanovišť (těžební prostory, průmyslové deponie, dopravní náspy a zářezy) pro ochranu bezobratlých živočichů. Kromě obecných kapitol v úvodu a závěru knihy je její hlavní část věnována kapitolám představujícím důležité skupiny bezobratlých vázaných na tato stanoviště, konkrétně denním motýlům, žahadlovým blanokřídlým, suchozemským a vodním broukům, rovnokřídlým, vážkám, suchozemským plžům, vodním měkkýšům a pavoukům.

Objednat
 ks

Soubor sbornik_1.pdf - stáhnout - otevřít  (5.5 MB)

Near-natural restoration vs. technical reclamation of mining sites in the Czech republic

Editoři: Klára Řehounková, Jiří Řehounek, Karel Prach
Vydala Jihočeská univerzita ve spolupráci s Callou, prosinec 2011
Překlad podstatné části sborníku "Ekologická obnova území narušených těžbou nerostných surovin a průmyslovými deponiemi", který vydala Calla v roce 2010. Publikace je doplněna také kapitolou o německých zkušenostech s ekologickou obnovou.

Objednat
 ks

Soubor Sbornik_anglicky.pdf - stáhnout - otevřít  (3.7 MB)

Komiksová kniha Čus vydrus!

Stejnojmenná úspěšná výstava ze života vyder se dočkala knižního vydání (ve formátu A3). Nechybí nové listy o dalších zvířatech od vody, jako jsou ryby nebo nahoře bez – obratlí. Další listy se věnují problému úrazů ptáků na sloupech elektrického vedení. Jazyk i výtvarné pojetí komiksu je originální, nekompromisní, prostě je to hustý. Kdo se nebojí a je mladý (aspoň duchem), tomu jednoznačně doporučujeme! Cena: 100,- Kč (+ poštovné a balné).

Objednat
 ks

Jaderná energetika: jen problémy a žádné řešení

Informační brožura formátu A4, která se dívá kriticky na možnosti jaderné energetiky zajistit naše energetické potřeby, posílit energetickou bezpečnost nebo předejít problému globální změny klimatu. Vyvrací hlavní  argumenty propagátorů stavby atomových reaktorů o čistotě, bezpečnosti nebo ekonomické výhodnosti těchto zdrojů.
Publikaci Vám můžeme poslat poštou.
Objednat můžete na: calla(zavinac)calla.cz
Vydala Calla v prosinci 2010.

Objednat
 ks

Soubor Brozura_Jaderna_energetika.pdf - stáhnout - otevřít  (2.9 MB)

Cvičení pro multikulturní výchovu

V publikaci Cvičení pro multikulturní výchovu jsou metodicky zpracována vybraná témata multikulturní výchovy do samostatných vyučovacích hodin s využitím interaktivních metod. Věnujeme se tématům vnímání vlastní identity, stereotypy a předsudky. Cena 100,- Kč + poštovné. Vydání bylo podpořeno MŠMT.

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Chytrá energie - studie

Konkrétní plán ekologických organizací, jak zelené inovace a nová odvětví mohou postupně proměnit energetický metabolismus české ekonomiky a srazit znečištění, dovoz paliv i účty za energii.

Včetně podkladových studií si ji můžete stáhnout na www.chytraenergie.info anebo Vám ji pošleme za úhradu poštovného a balného (20,- Kč): calla(zavinac)calla.cz, případně si ji v Calle vyzvedněte.

Objednat
 ks

Soubor chytra_energie.pdf - stáhnout - otevřít  (4.2 MB)

Metodický list Boj s akátem

Trnovník akát je nepůvodní dřevina, která na mnoha cenných místech vytlačuje původní rostliny a působí tím významné škody na biodiverzitě naší přírody. Připravili jsme plnobarevný metodický list, ve kterém na 8 stranách shrnujeme základní metody potlačení akátů. Publikace kromě textu obsahuje názorné ilustrace a fotografie z praxe.

 

 

 

Objednat
 ks

Objevování blízkého

Autor: Mgr. Tomáš Smrž

Vydalo Centrum ekologické a globální výchovy Cassiopeia ZČ HB Forest v roce 2008. Vydání bylo podpořeno Magistrátem města České Budějovice a MŠMT.

Metodická příručka pro ekologickou výchovu v přírodě, určená pedagogům základních škol a vedoucím zájmových kroužků, zejména z Českých Budějovic. V příručce je představeno 12 zajímavých lokalit, dostupných českobudějovickou MHD (charakteristika ekosystémů, poznámky k terénu, orientaci a další doporučení). Ke čtyřem lokalitám jsou zpracovány ekologické výukové programy, v závěrečné části najdete celou řadu dílčích námětů pro ekovýchovné aktivity v lese, u potoka, na louce nebo u rybníka.

Cena metodické příručky (66 str.) je 50,- Kč + poštovné. Příručku si můžete objednat na adrese info@cegv-cassiopeia.cz nebo si ji vyzvednout v CEGV Cassiopeia ZČ HB Forest.

Objednat
 ks

Publikace Rádce pro ochranu životního prostředí v Českých Budějovicích

Praktická brožura má pomoci veřejnosti odpovědět na řadu častých otázek souvisejících s ekologií v jejich městě (např. kácení stromů, znečištění vody, nakládání s odpady). Obsahuje různé informace, ale i důležité kontakty na instituce a osoby, kam se lidé mohou obracet v problémových situacích při ohrožení životního prostředí.

Brožura je rozebrána.

Objednat
 ks

Soubor zeleny_radce_CB.pdf - stáhnout - otevřít  (3.8 MB)

Čisté teplo

Autoři: Karel Polanecký, Jan Rovenský, Edvard Sequens, Martin Sedlák a Vojtěch Kotecký. Vydalo Hnutí DUHA se sdružením Calla, Greenpeace ČR a Centrem pro dopravu a energetiku v listopadu 2009. Návrh, jak Státní energetická koncepce může (a měla by) zajistit vytápění českých domů a přitom srazit spotřebu uhlí i plynu - a snížit tak dovoz z Ruska, exhalace skleníkových plynů, rodinné účty za energii i devastaci země. Tištěná verze je již rozebrána.

Objednat
 ks

Soubor Ciste_teplo.pdf - stáhnout - otevřít  (1.4 MB)

Pískovny v krajině

Autoři: Klára Řehounková, Jiří Řehounek, Petr Heneberg a Michal Bernard
Formát: barevná skládačka, formát A3 složený na A5
Vydala Calla, 2. vydání, prosinec 2008.
Celobarevný materiál představuje pískovny jako náhradní stanoviště mnoha rostli a živočichů. Publikace je určena pracovníkům úřadů, těžařských firem, nevlídních organizací i zájemcům z řad široké veřejnosti a lez ji zdarma získat u sdružení Calla nebo zdarma stáhnout na www.calla.cz.

Objednat
 ks

Hrajeme si s dětmi v zahradě

Náměty a postupy k utváření přírodní zahrady a jejímu využití (nejen) pro děti jsme shrnuli v již druhémvydání publikace „Hrajeme si s dětmi na zahradě“. Publikace je určena učitelům mateřských  a základních škol a může se stát praktickým průvodcem pro plánovaní úprav školních zahrad a realizaci aktivit s dětmi nejen na školách. Cena publikace je 80,- Kč + poštovné. Publikaci si můžete objednat na adrese cassiopeiacb@centrum.cz.

 

 

Objednat
 ks

Vyrobeno na Novohradsku. Adresář výrobců

Katalog výrobců a výrobků z regionu Novohradska – potraviny, řemeslné a umělecké předměty . A5, 22 str. (+poštovné a balné, Rosa)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Zahrada na balkoně a terase

Jak vytvořit zahrádku na balkoně či terase a ozelenit své prostředí – postupy, nároky rostlin, tipy a seznam vhodných rostli. Překlad rakouské publikace, seši A4, 20 str., 20,- Kč (+poštovné a balné, Rosa)

 

 

 

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Co bychom měli vědět, než začneme stavět dům

Praktická příručka pro ty, kteří chtějí stavět dům s kvalitními energetickými parametry za rozumnou cenu. Přehled dostupných technologií, množství odkazů na zdroje informací. Barevné obrázky.
Vydalo nakladelství HEL, A5, 56str., 68,- Kč (+poštovné a balné, Rosa)

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Barvení pomocí rostlin

Úvod do umění barvířského, množství receptů na barvení látek s pomocí rostli běžných i exotických. Barevné obrázky rostlin. A5, 28 stran., 50,- Kč (+poštovné a balné, Rosa)

 

 

 

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Jak postavit nízkoenergetický dům

Karel Srdečný
Vydal: EkoWATT, 2008
Typ: Knihy
Elektronická verze knihy je k dispozici zde.
Počet stran: 47

 

 

 

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Účast veřejnosti ve správních řízeních - právní nástroje a možnosti ochrany

Autor: Pavla Matějková
Vydala Calla, květen 2009.

Publikace navazuje na již vydanou publikaci Metodika účasti veřejnosti ve správních řízeních. Informuje o právech vyplývajících z Aarhuské úmluvy včetně práva na přístup k informacím, práva účasti na rozhodování i možnostech soudní obrany. Součástí publikace jsou vzory podání včetně petice a vybrané procesy s potenciálním vlivem na životní prostředí.

Brožura je zde ke stažení (pdf, 1 003 kB), nebo vám ji můžeme poslat zdarma poštou.

Objednat
 ks

Špičák

Autor textu: doc.RNDr. Vít Grulich,CSc
Vydala Calla, květen 2009.
Barevná skládačka přibližuje přírodní cennosti, historii i nezastupitelný význam masivu Špičák, zejména v souvislosti s orkánem Kyrill, který znamenal zkázu lesních porostů na sousedním Knížecím stolci.
Skládačku lze stáhnout na www.calla.cz, zdarma u sdružení Calla nebo zašleme za úhradu poštovného a balného (20,- Kč).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Uran - Bude se u nás těžit?

Ojedinělá brožura formátu A5 s barevnými fotografiemi fotografa Václava Vašků o historii, enviromentálních dopadech i současné situaci těžby uranu v České republice. Právnická část spolu s přehledem doporučené literatury a kontakty je určena obyvatelům lokalit ohrožených těžbou uranu. Za podporu vydání brožurky děkujeme Nadaci Partnerství.
Tištěná verze je již rozebrána.

Objednat
 ks

Soubor Uran_9b_RGB.pdf - stáhnout - otevřít  (962.6 KB)

Čisté teplo: příležitost leží ladem

Zpracoval Jan Motlík a kol. z Asociace pro využití obnovitelných zdrojů energie. Vydala Calla a Hnutí DUHA v dubnu 2008. Výsledky studie potenciálu výroby tepla z obnovitelných zdrojů energie prokazující velmi dobré podmínky v České republice. Vyšla díky podpoře grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím NROS.

Objednat
 ks

Soubor cista_energie_2008_web.pdf - stáhnout - otevřít  (1.2 MB)

Domácí zpracování mléka

Příručka, která je pomocníkem v prvních krocích při domácím zpracování mléka. Autor: Mgr. Petra Rubášová. Vydala: Rosa o.p.s., 2007. 44 str., cena: 40,- Kč.
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Pleny pod lupou

Obsáhlá publikace o látkových plenách - druhy, příslušenství, návody, bezplenková metoda, Týden opravdových plen. Součástí jsou i střihy na ušití plen a svrchních kalhotek, a přehled dámských hygienických potřeb.
Autor: Rosa
Vydal: Rosa, 2011, 38 str.
Cena: 40,- Kč + poštovné a balné

Objednat
 ks

Drátování

Pracovní návody s názornými kresbami, Rosa, 3. vydání, 23 stran, 30,- Kč (+ poštovné).

 

 

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Průvodce ekospotřebitele

Rozšířená aktualizovaná verze brožury Výchova ekologického spotřebitele. Jak být šetrní k životnímu prostředí, ekospotřebitelské rady, doporučení, včetně inspirací do domácností i pro práci s žáky a studenty ve školách, A5, 48str., 35,- Kč (+ poštovné).

 

 

 

Objednat
 ks

Nezvaní hosté aneb Jak si poradit s mravenci, moly a jinou havětí v domě a bytě

Překlad rakouské brožury s doplněním českých zkušeností,jak na hmyz a další havěť, povídání o tom, že ne vždy je třeba používat „chemii“, příklady přírod. způsobů boje proti nezvaným hostům (z“babiččina kapsáře“), A4, 28 str., 5,- Kč (+ poštovné).

 

 

Objednat
 ks

Malý šípkový rádce

- aneb Co dělat při ohrožení našeho životního prostředí - nové vydání brožury ke stažení zde nebo možno objednat.

 

 

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Letáky a infolisty      nahoru

Dopady těžby a zpracování uranu na lidské zdraví

Těžba a zpracování uranu může představovat nebezpečí pro zdraví lidí a životní prostředí. Největšímu riziku jsou logicky vystaveni lidé, kteří se bezprostředně na těžbě uranu podílejí. Konečně 78 % nádorových onemocnění uznaných v České republice od roku 1991 jako nemoci z povolání, jde na vrub práci v radioaktivním prostředí, 77 % takto postižených osob pracovalo v uranovém průmyslu. Nicméně rizikům mohou být vystaveni i lidé žijící v okolí uranových zařízení. Podrobnosti přibližuje MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví v informačnín listu vydaném Callou. Vychází jako varování v době, kdy jsou činěny kroky směřující k otevření nového uranového dolu u Brzkova.

 

Tištěné verze ve formátu 4 stran A4 si můžete objednat mailem: calla@calla.cz.

Objednat
 ks

Soubor uran_a_zdravi.pdf - stáhnout - otevřít  (475.2 KB)

Radioaktivní odpady za našimi humny?

Možný rozsah a dopady uvažovaného konečného hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů na třech místech v Kraji Vysočina, které si vybrala státní Správa úložišť vyhořelého jaderného paliva, představujeme místním obyvatelům na informačních letácích pod shrnujícím názvem "Radioaktivní odpady za našimi humny?".

Letáky vyšly v červenci 2015 díky projektu Cally "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště", který byl je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

Můžete si objednat tištěné verze anebo si letáky stáhněte v pdf:
lokalita Horka, lokalita Hrádek a lokalita Kraví hora.

Objednat
 ks

Kam s ním? Otázky, které byste si měli položit v souvislosti s hledáním místa pro konečné hlubinné úložiště radioaktivních odpadů

Vyhořelé palivo z jaderných elektráren patří mezi nejnebezpečnější materiály vůbec. Je nutné ho izolovat od všeho živého po statisíce let.
Jak chceme tento problém řešit v České republice? Může být hlubinné úložiště bezpečné? Nebo lze vyhořelé palivo využít jinak? Proč odpad neodvezeme za hranice? Jaké dopady může mít úložiště na vybraný region a co s tím mohou dotčené obce udělat? Jen několik málo otázek, kterým se věnuje nový informační list vydaný Callou v roce 2014.
Autor textu: Edvard Sequens.
Tiskovinu vám můžeme poslat, napište nám na: calla(zavinac)calla.cz.

Objednat
 ks

Soubor kam_s_nim.pdf - stáhnout - otevřít  (410.4 KB)

Informační leták o činnosti Krasce

Přehledný leták o činnosti Krasce, nabídce služeb sítě, včetně kontaktů na všechny členské organizace.

 

Vydal Krasec, o.s. v roce 2011

Objednat
 ks

Soubor letak_krasec_web.pdf - stáhnout - otevřít  (1.1 MB)

Látkové pleny – tipy a triky

Barevný leták o různých vychytávkách pro "látkující" rodiče.


Vydal: Rosa, 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Bezplenková metoda aneb Umím to i do nočníku

Barevný leták o principech bezplenkové komunikační metody, jejich výhodách a doporučených pomůckách.


Vydal: Rosa, 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Své plavečky nevyhazuji

Barevný leták o výhodách pratelných plavek.


Vydal: Rosa, 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Ekodítě a Týden opravdových plen

Barevný leták o projektu „Dopady dětského odpadu aneb Ekodítě“ a Týdnu opravdových plen.


Vydal: Rosa, 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Mapové letáky Graselových stezek

Graselovy stezky vedou po obou stranách rakousko- česko hranice, územím mezi rakouským Raabsem a Kautzenem a mezi českou Novou Bystřicí a Novými Syrovicemi. Tvoří sedm výletních okruhů kolem obcí a měst – Raabs ( 10,5 km), Karlstein ( 34,5 km), Dobersberg ( 46 km), Slavonice (23 km), Český Rudolec (9 km), Vratěnín (7 km), Nové Syrovice (10 km) a Nová Bystřice (29 km). Hranici překračuje stezka ze Slavonic, přes Maříž, do Dobersbergu ( 22 km). Stezky interpretují místní dědictví z přelomu 18. a 19. století – řemeslné, architektonické jedinečnosti, pověsti, lidovou tvorbu, atp. Každá stezka je na jednom listu formátu A3.
Vydal: Slavonická renesanční o.p.s., 2010

Objednat
 ks

Mokřady Boletic

V barevném letáku jsou v textu docenta Víta Grulicha popsány reprezentativní mokřadní biotopy doplněné řadou barevných fotografií. Stejně jako bezlesí a lesy Boletic, jsou mokřady ohroženy plánovaným projektem střediska zimních sportů. Leták je zdarma k dispozici v kanceláři sdružení Calla.
Skládačka je ke stažení zde.


Vydal: Calla (text: V. Grulich a kol.), 2007

 

 

Objednat
 ks

Budoucnost zákopové války o úložiště

Informační list shrnující výsledky právní analýzy k nutnosti legislativních změn, které budou garantovat práva obcí dotčených vyhledáváním hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů v České republice.
Autor: Hnutí DUHA ve spolupráci s Callou a EPS v roce 2010
Tištěná verze je již rozebrána.

 

Objednat
 ks

Soubor Infolist_uloziste_analyza.pdf - stáhnout - otevřít  (479.9 KB)

Chytrá energie - skládačka

Skládací letáček shrnující  podstatné informace ze studie Chytrá energie v graficky zajímavém provedení - přehledně, stručně, jasně.
Vydalo Centrum pro dopravu a energetiku ve spolupráci se sdružením Calla, Hnutím DUHA, Greenpeace ČR a Ekologickým institutem Veronica v lednu 2011.
Tištěná verze je již rozebrána.

Objednat
 ks

Soubor CHE-letacek-web-stranky.pdf - stáhnout - otevřít  (1.2 MB)

Vytvořte si zahradní broukoviště

Autor: Jiří Řehounek

Spolupráce na textu: Jakub Horák, Milan Boukal, Lukáš Čížek. Vydala Calla 2011. Barevná skládačka A4 složená na třetiny seznámí zájemce s poměrně novou formou ochrany hmyzu vázaného na staré stromy a mrtvé dřevo. Vedle několika fotografií broukovišť najdete uvnitř také informace o jejich vytváření, výhodách a nevýhodách.

Objednat
 ks

Soubor Loggery_skladacka.pdf - stáhnout - otevřít  (646.1 KB)

Zelený rádce pro Jihočeský kraj

Brožura je členěna na 8 tematických kapitol: Zeleň, Živočichové, Stavby, Voda, Ovzduší, Hluk a osvětlení, Odpady, Občan a životní prostředí. Součástí je také rozsáhlý adresář kontaktů na úřadu, instituce a organizace, které mohou být nápomocny při řešení problémových situací týkajících se životního prostředí. „Zelený rádce“ je volně k dispozici v ekoporadně Rosa, dále je distribuován do členských organizací sítě Krasec. K dispozici jsou také v kancelářích místních akčních skupin.

Objednat
 ks

Soubor jihocesky_radce_web.pdf - stáhnout - otevřít  (381.5 KB)

Stromy nám pomáhají

Barevný leták A5 podává informace o významu stromů pro člověka a ostatní živé organismy. Text na osmi stranách je doprovázen četnými fotografiemi a obrázky.  Dozvíte se, kolik nebezpečného prachu vysaje z ovzduší městská zeleň, jakým výkonem chladí vzrostlý strom za horkých letních dnů, kolik oxidu uhličitého dokáže odebrat z ovzduší, jak „dotuje“ automobilový provoz a řadu dalších zajímavostí. Část textu letáku je věnována možnostem ochrany stromů. 

Vydalo Centrum ekologické a globální výchovy Cassiopeia při ZČ HB Forest, 2010.

Projekt Podpora environmentálních poradenských a výchovných center Jihočeského kraje „Pod korunou stromů“ v rámci sítě Krasec je realizován za finanční podpory SFŽP, MŽP a Jihočeského kraje.

Objednat
 ks

Soubor stromy_nam_pomahaji.pdf - stáhnout - otevřít  (734.2 KB)

Výroba energie a její dopady na životní prostředí

Soubor informačních listů (24 stran formátu A4 +desky), které se věnují jednotlivým oblastem výroby energie a souvisejícím vlivům na životní prostředí. Součástí listů jsou dokumentující obrázky a otázky vztahující se k daným kapitolám. Publikace je rozebrána, můžete si ji ale stáhnout (PDF 16,7 MB).

 

 

 

 

Objednat
 ks

MOTIVAČNÍ ÚKOLOVÉ KALENDÁŘE PRO ŠKOLY

V rámci projektu „Potřebujeme vše, co spotřebujeme? Aneb veřejná osvěta o (udr)žitelném spotřebitelství“ připravuje Ekocentrum Šípek motivační kalendář „Okýnka“, který se zabývá tématy a) udržitelná spotřeba, b) odpady, c) energie v domácnosti, d) příroda.
„Okýnka jsou vytvořena na způsob adventních kalendářů – obsahují 31 otvíracích okének, která skrývají čokoládovou odměnu. Otevření okénka je podmíněno splněním úkolu. Motivační kalendáře jsou určeny dětem od 10 let. Cena 50,- /kus + poštovné. Projekt je realizován za finanční popory SFŽP a MŽP ČR a kofinancován Městem Český Krumlov. Možno objednat také na sipek@roklinka.cz.

Objednat
 ks

ENERGETICKÁ NÁROČNOST BUDOV

Jak se vyznat v různých předpisech, které je nutno dodržet při výstavbě či rekonstrukci budovy. Na co si dát pozor, chceme-li postavit dům, který bude mít nejen malou spotřebu energie, ale také nízké náklady?

 

Publikaci je možno zdarma objednat na info@ekowatt.cz.

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

FOTOVOLTAIKA V BUDOVÁCH

Publikace shrnující zkušenosti z několikaletého provozu vybraných fotovoltaických elektráren.

 

Lze zdarma stáhnout na www.ekowat.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Břehule říční v jižních Čechách – rozšíření, ohrožení a ochrana

Autoři: Petr Heneberg, Olga Dvořáková, Jiří Řehounek
Formát: barevná skládačka A4 složená na A5 Vydala Calla, listopad 2009 Barevná skládačka informuje o stavu jihočeské populace ohrožené břehule říční. Obsahuje mimo jiné základní informace z analýzy hnízdních kolonií provedené v roce 2009 na celém území Jihočeského kraje. Publikace v tištěné podobě je zdarma k dispozici v kanceláři Cally.

Objednat
 ks

Soubor skladacka_brehulejc.pdf - stáhnout - otevřít  (1.1 MB)

Voda v krajině jižních Čech

Informační skládačka zaměřená na problematiku role vody v krajině.
Vydala Calla ve spolupráci s Českým nadačním fondem pro vydru v roce
2009 jako aktivitu projektového roku sítě KRASEC „Klima a voda“. Leták byl vytvořen v rámci sítě Krasec za finanční podpory SFŽP, MŽP a Jihočeského kraje.
Tištěná verze je již rozebrána.

Objednat
 ks

Soubor letak_voda.pdf - stáhnout - otevřít  (684.4 KB)

Jak na klimatickou změnu?

Informační skládačka zaměřená na problematiku globální změny klimatu.
Vydala Calla v roce 2009 jako aktivitu projektového roku sítě KRASEC „Klima a voda“. Leták byl vytvořen v rámci sítě Krasec za finanční podpory SFŽP, MŽP a Jihočeského kraje a rovněž díky finanční podpoře OaK Foundation administrované Nadací Partnerství.
Leták Vám můžeme zaslat poštou: calla(zavinac)calla.cz anebo si jej stáhněte.

Objednat
 ks

Soubor letak_klima.pdf - stáhnout - otevřít  (1.4 MB)

Obnovitelné zdroje energie a životní prostředí

Tři informační listy o 4 stranách formátu A4 věnované radám, jak minimalizovat potenciální konflikty investorů a provozovatelů bioplynových stanic a malých vodních i větrných elektráren s ochranou přírody a krajiny. Vydala Calla v červnu 2009 díky podpoře grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím NROS.
Informační listy již nejsou v papírové formě, ale můžete si je stáhnout zde:

Bioplynové stanice a životní prostředí (pdf), Malé vodní elektrárny a životní prostředí (pdf), Větrné elektrárny a životní prostředí (pdf).

Objednat
 ks

Nepotravinářské využití zemědělské půdy

Význam zemědělské produkce k nepotravinářským účelům. Infolist shrnuje význam pěstování energetických plodin a poskytuje přehled o jednotlivých rostlinách, možnostech zpracování a využití včetně kontaktů na poradenství v této oblasti.
Autorka: Hana Gabrielová.
Tištěná verze je již rozebrána.

Objednat
 ks

Soubor biomasa_infolist.pdf - stáhnout - otevřít  (546.3 KB)

Efektivní využití energie

Série letáků se základními informacemi o problému, vhodné jako doprovodný materiál pro výstavy, besedy, semináře. Text letáků je na www.ekowatt.cz.


Vydal EkoWATT za podpory České energetické agentury.


Letáky jsou zdarma, lze objednat libovolný počet kusů každého letáku (není třeba objednávat celou sérii).


Objednat
 ks

Obnovitelné zdroje energie

Série letáků se základními informacemi o problému, vhodné jako doprovodný materiál pro výstavy, besedy, semináře. Text letáků je na www.ekowatt.cz.


Vydal EkoWATT za podpory České energetické agentury.


Letáky jsou zdarma, lze objednat libovolný počet kusů každého letáku (není třeba objednávat celou sérii).


Objednat
 ks

Atlas obnovitelných zdrojů energie

Leták inzeruje ojedinělou internetovou databázi funkčních zařízení využívajících obnovitelné zdroje energie v České republice. Viz.: www.zdrojeenergie.cz.

Vydala Calla v květnu 2007, autor: Edvard Sequens

Tištěná verze je již rozebrána.

Objednat
 ks

Soubor atlas.pdf - stáhnout - otevřít  (456.4 KB)

Lesy Boletic

Boletice patří mezi nejzachovalejší přírodní oblasti v ČR. Lesní porosty původně pokrývaly téměř celé území, rozsáhlejší plochy bezlesí vznikly až s příchodem člověka. Lesy však tvoří i dnes přibližně 60% rozlohy vojenského prostoru. Skládačka obsahuje mapku a typologii lesů. Publikace je zdarma. V případě zájmu napište na calla(zavináč)calla.cz.

Vydala Calla v dubnu 2007.

 

 

 

Objednat
 ks

Ostatní      nahoru

Bavlněné tašky Krasec

Nákupní taška je ušita ze 100% bavlněné látky a s nažehleným motivem natisknutým na speciální fólii.
Rozměry: 35 x 40 cm, výběr ze dvou délek ucha (krátké do ruky a delší přes rameno).
Údržba: Prát naruby při 30°C a při žehlení je třeba se vyhnout obrázku nebo jej ochránit např. pečícím papírem. Prodejní cena: 125 Kč. Nákupem tašek podpoříte činnost o.s. Krasec.

Objednat
 ks

Jihočeský nabídkový katalog krajské sítě ekologických poraden a vzdělávacích center

V katalogu naleznete ucelenou nabídku služeb v oblasti EVVO a ekologického poradenství v Jihočeském kraji zajišťovanou Krascem a jeho členskými organizacemi. Aktuální katalog v elektronické verzi je níže ke stažení, tištěný je k dispozici ve všech členských organizacích a v kanceláři Krasce.

Objednat
 ks

Soubor katalog_2012_novy_web.pdf - stáhnout - otevřít  (3.4 MB)

Nedělej mrtvýho brouka! – placka

Vybrat si můžete jednu ze dvou velikostí – průměr 38 mm, nebo 56 mm.

 

Cena menší placky je 20 Kč a větší 30 Kč.


Nákupem placek podpoříte činnost o.s. Krasec.

 

 

Objednat
 ks

Krasec – placka

Vybrat si můžete jednu ze dvou velikostí – průměr 38 mm, nebo 56 mm.

 

Cena menší placky je 20 Kč a větší 30 Kč.


Nákupem placek podpoříte činnost o.s. Krasec.

 

Objednat
 ks

Krasec na listu – placka

Vybrat si můžete jednu ze dvou velikostí – průměr 38 mm, nebo 56 mm.

 

Cena menší placky je 20 Kč a větší 30 Kč.


Nákupem placek podpoříte činnost o.s. Krasec.

 

 

Objednat
 ks

Brouk v hlavě – placka

Vybrat si můžete jednu ze dvou velikostí – průměr 38 mm, nebo 56 mm.

 

Cena menší placky je 20 Kč a větší 30 Kč.


Nákupem placek podpoříte činnost o.s. Krasec.

 

 

Objednat
 ks

Samolepky a pohledy s vydrou

Za příspěvek na stanici pro handicapované živočichy min. 20,- Kč (+ poštovné) si můžete objednat sadu osmi zdařilých fotografií vyder ve formě pohledů, nebo samolepek. Vydal: ČNF pro vydru, 2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Zpravodaj „JADERNÝ ODPAD“

Vychází 3 až 4 x do roka, vydává Calla a Hnutí DUHA. Zaměřuje se na problematiku vyhledávání úložiště vyhořelého jaderného paliva v České republice. Rozesílán poštou nebo ke stažení na www.calla.cz/jadernyodpad.

 

 

 

 

 

 

 

 

Objednat
 ks

Ďáblík – elektronický měsíčník sdružení Calla

Každý měsíc přináší články, názory, informace o životním prostředí nejen z jižních Čech. Navíc pozvánky na řadu akcí, které můžete navštívit. Rozesílán je e-mailem nebo je ke stažení na www.calla.cz.

Objednat
 ks

Plakáty      nahoru

Poznej a chraň Novohradské hory

Celobarevný plakát A2, k dispozici zdarma v kanceláři sdružení, k volnému stažení zde (pdf, 366 kB) nebo Vám jej pošleme za úhradu poštovného a balného 20,- Kč.

Objednat
 ks

Soubor 75.jpg - stáhnout - otevřít  (20.8 KB)