Rady - odpovědi

Energetika

Kdo se v jihočeském regionu zabývá problematikou energetického využití biomasy? Konkrétně prostřednictvím technologie pyrolýzy (suchá destilace, dřevoplyn, atd.) za výstupu tepelné energie, ale zejména elektrické energie. Existuje podobné zařízení: a) v regionu; b) v ČR; c) popřípadě v okolních státech? 

Bohužel neznám nikoho, kdo by se v Jihočeském kraji pyrolýzou biomasy zabýval. Samozřejmě kromě malých domácích zplynovacích kotlů, které ale slouží jen k vytápění.
V České republice se touto problematikou zabývá (nabízí technologie) firma ATEKO, s.r.o. z Hradec Králového - www.ateko.cz. Odborníkem pak je Prof. Ing. Jiří Surý Dr.Sc. z Moravské Nové Vsi, Zelničky 721, 691 55, tel.: 519 342 209 . Ten také od roku 2000 provozuje jediné mne známé zařízení na zplyňování biomasy u nás v obci, kde bydlí, o výkonu 35 kWe a 120 kWt. Více viz http://calla.ecn.cz/atlas/detail.php?kat=1&id=872 .
V Rakousku je známá a často navštěvovaná instalace v Güssingu (poblíž slovinských hranic) o 2 MWe a 4 MWt výkonu. Více viz http://www.renet.at/deutsch/standorte/guessing.php nebo také  http://www.eee-info.net/deutsch.php?bereich=demo .
Další rakouská instalace (bez mé osobní zkušenosti) je v Liebnitzu  v rekreačním zařízení. V něm je výtopna využívající zplyňování dřeva o výkonu 140 kWe a 235 kWt. Další informace hledejte zde: http://www.liebnitzmuehle.at/ .
V Německu taková zařízení jsou rovněž, ale nemám bližších informací, zkuste internet nebo zmíněného prof. Surého.

3. ledna 2007, Edvard Sequens, Calla