Rady - odpovědi

Jiné

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak moc může uškodit eternit,který jsme uklízeli z obecní půdy i s ostatní sutí,škvárou,prachem...Eternit jsem lámala na menší kusy,aby se dal odnést v kbelíku,nabírala jsem jej lopatou a to bez ochranných pomůcek.Sypaly jsme ho spolu se dvěma spolupracovníky na hromadu,kterou zřejmě budeme muset ještě naložit a odvézt na skládku.Vím,že je v eternitu obsažený azbest,který je zdraví škodliví,jen nevím jestli tři dny manipulace ohrozí naše zdraví?Proč nás starosta obce posílá dělat nebezpečnou práci,bez ochranných pomůcek?Určitě si je vědom toho,že porušuje zákon o nakládání s odpady a využil na to obecní zaměstnance.Netušila jsem jak moc může být práce u obce nebezpečná.Až dnes jsem si o azbestu něco přečetla a mám strach o své zdraví.Mám respirační problémy,je mi špatně o žaludku.Nevím jestli je to z toho prachu a nebo následek azbestových vláken.Jak se mám zachovat,nechci si dělat v práci problémy,nechci přijít o práci.Bojím se odmítnout pracovat.Potřebuji peníze.Zároveň mi,ale záleží na ostatních lidech a jejich zdraví a nechci,aby bylo jakoukoliv manipulací s eternitem jejich zdraví ohroženo.Není nějaký způsob anonymního nahlášení o porušení zákona? Děkuji za odpověď.

 Dobrý den,
při práci, kterou děláte, byste měli každopádně používat minimálně jednoduchou roušku, přes nos a ústa. Aby se výrazně omezil počet rakovinotvorných azbestových mikrovláken v ovzduší, je třeba azbest kropit vodou (často, opakovaně) - to velmi doporučuji. Starosta, nebo kdo je odpovědný za práci, kterou provádíte, je povinen zajistit bezpečnost pracovníků a zamezit uvolňování azbestových vláken do ovzduší ( to ukládá zákon 185/2001 Sb. a především vládní nařízení č. 361/2007 Sb.), což evidentně nedělá. Měl by ho na to někdo upozornit. Když budete (nebo někdo koho k tomu přesvědčíte) jednat slušně a věcně, tak se snad nemusíte bát... Jak se dočtete v přehledu, který Vám poslala kolegyně Šafarčíková z kanceláře Krasce, když s eternitem pracujete, je povinen vám zajistit ochranné pomůcky a s tímto materiálem je třeba pracovat odděleně a rychle. jestli lámete eternita apak ho se sutí a prachem někde zametáte a nabíráte, tak to už nedělejte!
Ale musím vás aspoň trochu uklidnit, že riziko vzniku rakoviny plic a dalších omenocnění způsobených azbestem významně vzrůstá s délkou a opakováním práce. V případě jednorázové akce jsou hned fatální následky nepravděpodobné. Nicméně mezi lidmi jsou velké rozdíly v citlivosti na nejrůznější látky večtně kardcinogenů a nelze to podceňovat. Každé zaprášení plic je škodlivé a respirační problémy plynou z toho. Svou situaci určitě řeště, nejen kvůli druhým, ale i kvůli sobě a takovým způsobem, jakým jste s ternitem pracovala už nepracujte! Co se týče anonymního nahlášení, kdyby mebyla zjednána náprava, zkuste zavolat z někoho jiného telefonu na Policii, s tím, že jméno neřeknete, ale ohlašujete toto porušení zákona. Ony by v tomto případě měli řešit i anonym (stejně jako když někdo někde nahlásí bombu apod...).
Zdárné vyřešení nemilé situace přeje Matouš Šimek