Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
27 28 1 2 3 4
Soví houkání (náhradní termín)
5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21
Zelené úterky „Katastrofa pro les?“
22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Přírodovědná vycházka "Soví houkání na Čtyráku"
1 2
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Bubnová a lištová sekačka - rozdíl v seči

Bubnová a lištová sekačka - rozdíl v sečiKterá sekačka (lištová nebo bubnová) je vhodnější pro sekání luk s výskytem chráněných druhů rostlin?

 

Určitě vhodnější je sekačka lištová. Při její činnosti dochází k úplně k odlišnému způsobu sečení oproti bubnové sekačce. Pohybují se zde proti sobě pevné a pohyblivé nože a dochází zde k odstříhávání porostu, řez rostlin (listů a stonků) je hladký. Tento způsob sečení je navíc i velmi vhodný pro bezobratlé, nedochází při sečení k proudění vzduch (oproti bubnové sekačce) a tak jejich zraňování a usmrcování je mnohonásobně menší. Nevýhodou lištových sekaček je jejich vyšší pořizovací cena, obvykle i vyšší servis a omezenější možnost použití v terénu s překážkami (nerovnosti, pařízky, nálety, kameny atp.).

Bubnová sekačka (jedno-bubnová či dvou-bubnová) seče principem pohybu rotujících válců s noži. Pokud jsou nože tupé, není řez rostlinou hladký a dochází k jejich třepení. Rotující bubny navíc vytváří vzdušný vír, který strhává nebo nasává (u dvou-bubnových sekaček) bezobratlé a dochází k jejich usmrcování. Výhodou bubnových sekaček je ale jejich levnější provoz (pořízení i servis) a možnost použití i v náročnějších terénních podmínkách, kdy je samotná seč pak kvalitnější oproti lištovým sekačkám.