Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
29 30 1
Koncert pro stromy 2024
2 3 4
ZAHÁJENÍ LETNÍ NÁVŠTĚVNICKÉ SEZONY A DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V ZÁCHRANNÉ STANICI
5
6 7 8
"Výprava za samotářskými včelami" - přírodovědná vycházka
9 10 11
Den fantazie v Zeměráji
Ornitologická vycházka na Semenci
12
13 14
Zelené úterky "Co se to tu plazí?"
15 16 17 18
Vodňanské rybářské dny
19
20 21 22 23 24 25 26
27
Beseda "Přírodní unikát u Třebíčka"
28
Den dětí v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Bubnová a lištová sekačka - rozdíl v seči

Bubnová a lištová sekačka - rozdíl v sečiKterá sekačka (lištová nebo bubnová) je vhodnější pro sekání luk s výskytem chráněných druhů rostlin?

 

Určitě vhodnější je sekačka lištová. Při její činnosti dochází k úplně k odlišnému způsobu sečení oproti bubnové sekačce. Pohybují se zde proti sobě pevné a pohyblivé nože a dochází zde k odstříhávání porostu, řez rostlin (listů a stonků) je hladký. Tento způsob sečení je navíc i velmi vhodný pro bezobratlé, nedochází při sečení k proudění vzduch (oproti bubnové sekačce) a tak jejich zraňování a usmrcování je mnohonásobně menší. Nevýhodou lištových sekaček je jejich vyšší pořizovací cena, obvykle i vyšší servis a omezenější možnost použití v terénu s překážkami (nerovnosti, pařízky, nálety, kameny atp.).

Bubnová sekačka (jedno-bubnová či dvou-bubnová) seče principem pohybu rotujících válců s noži. Pokud jsou nože tupé, není řez rostlinou hladký a dochází k jejich třepení. Rotující bubny navíc vytváří vzdušný vír, který strhává nebo nasává (u dvou-bubnových sekaček) bezobratlé a dochází k jejich usmrcování. Výhodou bubnových sekaček je ale jejich levnější provoz (pořízení i servis) a možnost použití i v náročnějších terénních podmínkách, kdy je samotná seč pak kvalitnější oproti lištovým sekačkám.