Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6
Ze zemských pokladů
7
8 9 10 11
SLAVONICKÉ KOLOKVIUM 2.024 - NA KAMENI KÁMEN
12
SLAVONICKÉ KOLOKVIUM 2.024 - NA KAMENI KÁMEN
13 14
15 16
Zelené úterky "Pytláctví - hlavní hrozba pro rysí populaci"
17 18 19 20 21
22
Workshopy pro základní školy - Jak nachytat dešťovku
23 24
Přírodovědná vycházka Naučná stezka Sudslavický okruh
25
Soutěž Den Země
26 27 28
Vycházka Vítání ptačího zpěvu v Lutové.
29 30 1
Koncert pro stromy 2024
2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Chceme začít s mozaikovým sečením některých trávníků

Chceme začít s mozaikovým sečením některých trávníkůV našem městě chceme začít s mozaikovým sečením některých trávníků? Na co si dát ze začátku pozor? Firma sekající trávníky se obává, že když se bude méně sekat, dostane méně peněz.
Ano, firmy mají často nasmlouvaný nějaký počet sečí a bojí se, že přijdou o práci, tedy i o peníze. Počet sečí však může zůstat v zásadě stejný, jen se na vybraných plochách střídavě seče jen polovina. Ideálně polovina v první seči a druhá polovina v druhé seči a pak už se to může střídat. U některých ploch si můžeme dovolit počet sečí snížit třeba jen na dvě, ale ne všude. V případě letního sucha je nejlepší seče úplně zastavit. V takovém případě v některých městech místo sečení trávníků dostanou firmy jinou práci, třeba zalévání stromů.
Důležitá věc na úvod je vybrat vhodné plochy, které mohou pěkně vykvést samy od sebe. Měl by na nich proto být dostatek kvetoucích bylin. Lepší jsou spíše sušší plochy s menším množstvím živin, vlhčí a úživné plochy se musí z různých důvodů sekat častěji. Výběr vhodných míst je důležitý jak pro potravní nabídku opylovačům a podporu biodiverzity, tak i z praktických důvodů kvůli postoji veřejnosti.Vyplatí se od počátku vést nějakou informační kampaň, aby veřejnost změny v sečení trávníků správně pochopila.
Pokud máte zájem o hlubší vhled do problěmatiky, můžete se ještě podívat na prezentace z našich seminářů, které jsou volně ke stažení zde: http://calla.cz/prirodavemeste/ke-stazeni/.