Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
27
Beseda "Přírodní unikát u Třebíčka"
28
Den dětí v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8
Víkend otevřených zahrad se blíží
Zachraň karase!
9
Víkend otevřených zahrad se blíží
Výprava za životem pod vodou aneb na Rodu to žije
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22
Zažít Třeboň jinak aneb Sousedská slavnost
23
24 25 26 27 28 29
Motýlí setkání
30
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Čím nahradit elektrokotel?

Čím nahradit elektrokotel?Dobrý den,
bydlíme ve starším nezatepleném domě z 90. let. Obytná plocha je něco kolem 150-170m. Výška stropů je standardní. Okna plastová. Plyn v domě není. V současnosti je vytápění řešeno pouze elektřinou (kotel, panely, podlahy). Měsíční náklady za elektřinu jsou opravdu závratné (vč. nočního proudu) a výměnou staršího kotle za novější k zásadní úspoře pravděpodobně nedojde. Bohužel na tepelná čepadla apod. řešení nejsou finance. V budoucnu plánujeme dům určitě zateplit.
V případě výměny kotle bychom potřebovali poradit na jaký výkon bychom se měli zaměřit popř. zdali existuje nějaké další řešení, dotace.

-----------

Vážená paní, děkujeme za váš dotaz.

Máte pravdu, výměnou elektrokotle za novější se výraznější úspory dosáhnout nedá.  Pokud nemůžete přejít na zemní plyn nebo instalovat kotel na dřevo, zbývá už jen instalace tepelného čerpadla (TČ). Jeho výkon by měl být o něco menší, než je výkon současného elektrokotle.  Bylo by vhodné spočítat tepelnou ztrátu vašeho domu a podle toho zvolit velikost TČ. Jako první krok by ale bylo rozumné snížit současnou spotřebu, tedy dům zateplit, vyměnit okna, instalovat větrání s rekuperací tepla z odpadního vzduchu apod. Teprve potom pořídit menší, a tedy i levnější TČ.

Na výměnu elektrokotle za TČ existovala tzv. kotlíková dotace, kterou spravuje kraj. V současnosti je tento dotační program ukončen, uvažuje se ale o jeho pokračování. Sledujte stránky kraje: https://kotlikovedotace.kraj-jihocesky.cz/

 

Stále je ale možné získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. Viz: https://www.novazelenausporam.cz/

Dotace se poskytují na zateplení domu a jiná úsporná opatření. Dotace vám pokryje zhruba polovinu nákladů.  K tomu lze získat i dotaci na tepelné čerpadlo ve výši 60 až 100 tis. Kč. To ale pouze současně se zateplením domu. Samostatně na TČ zde žádat nelze.

Doporučil bych probrat možnosti úspor s projektantem nebo na bezplatné konzultaci v některém středisku EKIS, viz: https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/strediska-EKIS

Pokud v nejbližší době neplánujete větší investici, můžete instalovat decentrální systém větrání s rekuperací tepla. Zařízení se instaluje jen do vybraných místností. Kromě úspory tepla při větrání získáte i kvalitnější vnitřní prostředí.  Pořizovací náklady jsou několik  tis. Kč na jednu místnost. Na toto řešení také poskytuje dotaci Nová zelená úsporám, ale podmínkou je, aby dům byl těsný, což u domu se staršími okny obvykle není dosažitelné.

Mírné snížení nákladů (několik stokorun ročně) lze dosáhnout i nákupem elektřiny u levnějšího dodavatele. Porovnejte si vaši současnou fakturu s nabídkami dodavatelů na kalkulačce energetického regulačního úřadu: http://kalkulator.eru.cz/

 Pozor ale  na podmínky dodavatelů, někteří mají ve smlouvě různé háčky, které se v konečném důsledku prodraží.

 Přejeme příjemné bydlení!

Jan Truxa, Karel Srdečný, EkoWATT