Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
29 30 1
Koncert pro stromy 2024
2 3 4
ZAHÁJENÍ LETNÍ NÁVŠTĚVNICKÉ SEZONY A DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V ZÁCHRANNÉ STANICI
5
6 7 8
"Výprava za samotářskými včelami" - přírodovědná vycházka
9 10 11
Den fantazie v Zeměráji
Ornitologická vycházka na Semenci
12
13 14
Zelené úterky "Co se to tu plazí?"
15 16 17 18
Vodňanské rybářské dny
19
20 21 22 23 24 25 26
27
Beseda "Přírodní unikát u Třebíčka"
28
Den dětí v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Co se starým kopírovacím papírem

Co se starým kopírovacím papírem 
Mám namnožené články a různé práce z dřívější doby. Tehdy se kopie dělaly na takový hladký, těžší papír, který dělá dojem, že špiní. Z toho důvodu nemohu takový papír dávat dětem do školky na malování. Zdá se mi, že je takový papír vhodný jen do kamen. Potěšilo by mne, kdybych zjistila, co s takovou nadílkou.
Vypadá to, že jde o kopírovací papír. Ne o známější uhlový papír (který se vkládal mezi dva listy), ale o papír, který byl natřen vrsvou plniva a mikrokapslí, pričemž dva papíry (přiložené rubovou a lícovou stranou na sebe) při psaní napomohly protržení mikrokapslí a aktivaci barvy. Na straně papíru, na kterou se při průklepu barva přenáší, lze obvykle vytvořit barevnou čáru i přejetím ostrou hranoum (například nehtem).
Tak jako tak daný papír má celkem dost plniv, která jsou papírensky nevyužitelná a barvy, která nový papír obarví. V případě, že ho není mnoho (třeba celý archiv úřadu, který by se likvidoval), tak se to ve sběru ztratí. Ve větším množství už to je problém. A kvůli plnivům se nehodí ani do kotle - zbude po něm značné množství popele. Tady je celkem těžké poradit. Nejlepším řešením by asi bylo dávat jej po částech do sběru - aby při recyklaci nešel do rozvlákňovače jeden balík plný barvy, který by mohl způsobit problém (podle toho, co vyrábí papírna, která by jej zpracovala). Nějaké cca 20kg balíky by neměly dělat problém.