Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
Vycházka na Velkou Homolku
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14
Úsporné a ekologické vytápění: rady, tipy, dotace
15 16 17
Naši jedli kaši
18
Ovčácké slavnosti 2022
Přírodovědná vycházka „Výprava do přírodní rezervace Bořinka“
Přírodovědná vycházka „Výprava do Branišovského lesa“
19 20
Zelené úterky "Podpora vody v krajině"
21
EKOtrh
22 23 24 25
26 27 28 29 30 1
Moštování na Semenci 2022
Den zvířat v Zoo Hluboká 2022
2
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Dovoz čmeláků pro opylování skleníků či sadů

Dovoz čmeláků pro opylování skleníků či sadů



Plynou nějaká rizika z komerčního chovu a dovozu čmeláků pro opylování skleníků či sadů?
Vesměs zahraniční firmy v ČR žádají o výjimku z ochranných podmínek zvláště chráněných čmeláků, aby je mohli dovážet do ČR a obchodovat s nimi. Hlavními zákazníky jsou v tomto případě majitelé skleníků a fóliovníků, ale objevují se i snahy o prodej hnízd do volné přírody. Podobná řízení jsou evidentně českou specialitou, protože např. v okolních zemích nepatří všichni čmeláci mezi druhy požívající zákonné ochrany. Proto v dalších zemích střední Evropy podobná řízení patrně neprobíhají a obchod s čmeláky upravují pouze veterinární předpisy, protože hrozí riziko zavlečení některých chorob.
Je známo, že „nedostatek“ čmeláků panuje především v subtropických zemích jižní Evropy, proto jsou zde samozřejmě také nejčastěji komerčně chováni a nabízeni zákazníkům. Naopak v mírném pásu je čmeláků v přírodě relativně nejvíce. Na českém trhu existuje i regionální zdroj komerčně chovaných čmeláků. Konkrétně jde o Výzkumný ústav pícninářský v Troubsku, který nabízí čmeláky zemní původem z ČR. Pokud je to možné, měli bychom proto dávat přednost domácím chovatelům.
Rizika, která se pojí s importovanými čmeláky, mohou být v zásadě dvojího typu – genetická a veterinární. Z hlediska veterinárního nelze vyloučit zavlečení nějakého patogenu, který by mohl uniknout z uzavřených podmínek skleníků a fóliovníků, protože nikdy nelze všem chovaným čmelákům zabránit v úniku do volné krajiny. Genetické riziko by mohlo spočívat v úniku nepůvodních genotypů, hybridních jedinců nebo nepůvodních taxonů do naší přírody. Komerčně chovaní čmeláci také často vykazují jiné znaky než populace volně žijící, byť patřící ke stejnému druhu. Jde např. o větší velikost matek, které mohou při únicích ze skleníků konkurovat menším matkám našeho původu při hledání vhodného místo pro hnízda.
K tématu doporučuji též stanovisko České společnosti entomologické: https://www.entospol.cz/prodej-cmelaku-za-ucelem-tzv-opylovaci-sluzby/.