Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Co se týče panelákových možností, doporučuji weby:
K vychytávkám stručně:
1/ sběr dešťové vody - v paneláku může být potíž s tím, že dešťová kanalizace jde vnitřkem domu, je otázka, zda a jak by ty dešťové svody šly v suterénu napojit, když tam lidi mají sklepy. Dále - co s tou vodou? Vyčistit a rozvést do bytů je technicky potíž (musely by se natáhnout nové stoupačky v jádře) i legislativně - kdo bude odpovědný za provoz a kvalitu vody, aby se při spláchnutí záchodu nešířily s aerosolem nějaké baktérie?
4/ venkovní stínění - to je vhodné řešit spolu se zateplením, určitě lepší, než individuální klimatizace bytů.
5/ kolektory - pro ohřev vody lze použít, viz kniha. Má to opět legislativní problémy - jak sladit dodávku tepla ze soláru s dodávkou tepla z teplárny? Technické problémy: kudy vést rozvody od kolektorů, kam dát bojlery.... V zásadě by asi bylo nutné odstřihnout se od teplárny, čemuž se teplárny zuby nehty brání (povinné posudky aj.). Nedoporučuji.
6/ fotovoltaika - ano, to je cesta. Elektřinu lze dodávat do bytů a pro společné prostory. Vytvoří se společné odběrné místo pro byty, co se chtějí připojit (většinou to znamená překopat stávající elektroinstalaci). Co nepokryje fotovoltaika, nakupuje se společně. Věnujeme se tomu společně s https://www.frankboldenergy.cz/
7/ odpojení od teplárny a vybudování vlastní kotelny s tepelným čerpadlem. Někdy to ekonomicky moc nevychází a opět - teplárny se brání. Nemusí to být ani ekologické řešení, záleží, z čeho teplárny vyrábí to teplo. Spíš nedoporučuji.
Přeji příjemné bydlení!
Karel Srdečný, EkoWATT