Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
31 1 2 3 4 5
Den hliněné fantazie v Zeměráji
6
7 8 9 10 11
Přírodovědná vycházka "Za brouky do Bavorovické aleje"
12
Víkend otevřených zahrad 2021
VÍKEND OTEVŘENÝCH ZAHRAD
Naši jedli kaši
13
Víkend otevřených zahrad 2021
VÍKEND OTEVŘENÝCH ZAHRAD
14 15 16 17 18 19
Přírodovědná vycházka "Výprava na Vyšenské kopce"
20
21 22 23 24 25 26
přírodovědná vycházka podél Malše kolem Dolního Dvořiště
27
28 29 30 1 2 3
Mixed Emotions - koncert pro stromy
4
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > eko/energo vychytávky pro paneláky

eko/energo vychytávky pro panelákyDobrý den, děkuji za váš dotaz. Co se týče panelákových možností, doporučuji weby: 
 
K vychytávkám stručně:
1/ sběr dešťové vody -  v paneláku může být potíž s tím, že dešťová kanalizace jde vnitřkem domu, je otázka, zda a jak by ty dešťové svody šly v suterénu napojit, když tam lidi mají sklepy. Dále - co s tou vodou? Vyčistit a rozvést do bytů je technicky potíž (musely by se natáhnout nové stoupačky v jádře) i legislativně - kdo bude odpovědný za provoz a kvalitu vody, aby se při spláchnutí záchodu nešířily s aerosolem nějaké baktérie?
 
2/ kvalitní izolace - rozhodně doporučuji. Viz odkazy výše a kniha: http://old.ekowatt.cz/cz/publikace/Pasivni-panelak-A-to-myslite-vazne (lze objednat na www.ekowatt.cz). 
 
3/ větrání s rekuperací tepla - ano, určitě. Doporučuji spíš individuální řešení, viz opět ty kniha nebo třeba řešení od Atrea, viz https://www.atrea.cz/cz/systemy-pro-bytove-domy
 
4/ venkovní stínění - to je vhodné řešit spolu se zateplením, určitě lepší, než individuální klimatizace bytů.
 
5/ kolektory - pro ohřev vody lze použít, viz kniha. Má to opět legislativní problémy - jak sladit dodávku tepla ze soláru s dodávkou tepla z teplárny? Technické problémy: kudy vést rozvody od kolektorů, kam dát bojlery.... V zásadě by asi bylo nutné odstřihnout se od teplárny, čemuž se teplárny zuby nehty brání (povinné posudky aj.).  Nedoporučuji.
 
6/ fotovoltaika - ano, to je cesta. Elektřinu lze dodávat do bytů a pro společné prostory. Vytvoří se společné odběrné místo pro byty, co se chtějí připojit (většinou to znamená překopat stávající elektroinstalaci). Co nepokryje fotovoltaika, nakupuje se společně. Věnujeme se tomu společně s  https://www.frankboldenergy.cz/
 
7/ odpojení od teplárny a vybudování vlastní kotelny s tepelným čerpadlem. Někdy to ekonomicky moc nevychází a opět - teplárny se brání. Nemusí to být ani ekologické řešení, záleží, z čeho teplárny vyrábí to teplo. Spíš nedoporučuji. 
  
Přeji příjemné bydlení!
Karel Srdečný, EkoWATT