Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
27
Beseda "Přírodní unikát u Třebíčka"
28
Den dětí v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8
Víkend otevřených zahrad se blíží
Zachraň karase!
9
Víkend otevřených zahrad se blíží
Výprava za životem pod vodou aneb na Rodu to žije
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22
Zažít Třeboň jinak aneb Sousedská slavnost
23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Fotovoltaika na chalupě

Fotovoltaika na chalupěUvažuji o fotovoltaických panelech na chalupu, kde mám přímotopy (cca 11 kW), bojler na ohřev vody (7 kW), elektrický sporák a běžné nástroje/přístroje. Jezdíme tam primárně o víkendech či od jara do podzimu.
Máme velkou stodolu se střechou na jižní stranu. Nechci energii nikam (CEZ, apod.) dodávat (jedině, že bych natáhl kabel k sousedovi, který tam žije trvale). Primárně bych ji chtěl využívat na temperovaní domu od podzimu do jara (což dnes nedělám - to by mohlo mít spotřebu cca 22 kW denně???) a k topení, ohřevu vody, vaření a pod. v době, kdy jsme tam (dnes topím primárně dřevem). Dnes platíme cca 15 tis. Kč/rok.
Máte pocit, že vůbec dává smysl přemýšlet o fotovoltaice??? Je mi líto nechat tu jižní střechu zahálet:-) a to, že dům v zimě netemperuji mu také určitě neprospívá.

----------------

Vážený pane, děkujeme za váš dotaz.

Použít fotovoltaiku na vytápění či temperování má háček: v zimě, kdy je třeba topit, je sluníčka málo. To je ostatně důvod, proč je zima. Podívejte se na měsíční průběh výroby, např. zde:

https://www.nazeleno.cz/kolik-elektriny-vyrobi-fotovoltaicke-panely/

Například v lednu získáte z FVE s výkonem 1 kW průměrně 1 kWh elektřiny. Je to podobné, jako byste chalupu vytápěl klasickou žárovkou 40 W.  

V létě pak můžete počítat s výrobou 3 až 4 kWh za den. Protože topit nepotřebujete, co s elektřinou přes týden? Můžete si nahřát bojler. Pro bojler objemu 300 l potřebujete cca 17 kWh + 1 kWh denně na ztráty. Od pondělí do pátku tedy potřebujete cca 22 kWh, což vám dodá FVE s výkonem cca 1,5 kW. (Nezapomeňte, že počítáme s průměrnými hodnotami, jednotlivé dny a týdny se ve skutečnosti budou  výrazně lišit.)

Pokud byste tedy instaloval FVE s větším výkonem (FV panely o výkonu 1 kW zaberou 6 až 8 m2 střechy), musíte počítat s tím, že velkou část vyrobené elektřiny nijak nevyužijete. Koupit akumulátory elektřiny by bylo docela drahé. Elektřina z akumulátorů by vás vyšla dráž, než si ji můžete dnes koupit ze sítě.

Jestliže FVE stojí cca 50 tis. Kč/kW (včetně DPH) a za 20 let své životnosti vyrobí cca 20 000 kWh/kWp, pak cena elektřiny „zadarmo ze sluníčka“ vychází na 2,5 Kč/kWh. Jestliže část této výroby bez užitku zahodíte, pak bude výsledná cena ještě dražší.

U fotovoltaiky na chalupě nemůžete počítat s dotací, ty jsou v současnosti jen na rodinné domy.

Natáhnout kabel k sousedovi by bylo logické a rozumné řešení, bohužel ilegální. Na to, abyste mohl elektřinu dodávat třetí osobě, musíte mít státní licenci pro podnikání v energetice.

Přejeme slunné dny!