Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20
Zelené úterky "Nový ptačí park Zbudovská blata"
21 22 23 24 25
26 27 28 29 1
Jak se žije v Podnebíně - praktický seminář pro vzdělavatele v ekocentru Cassiopeia
2 3
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Fotovoltaika na chalupě

Fotovoltaika na chalupěUvažuji o fotovoltaických panelech na chalupu, kde mám přímotopy (cca 11 kW), bojler na ohřev vody (7 kW), elektrický sporák a běžné nástroje/přístroje. Jezdíme tam primárně o víkendech či od jara do podzimu.
Máme velkou stodolu se střechou na jižní stranu. Nechci energii nikam (CEZ, apod.) dodávat (jedině, že bych natáhl kabel k sousedovi, který tam žije trvale). Primárně bych ji chtěl využívat na temperovaní domu od podzimu do jara (což dnes nedělám - to by mohlo mít spotřebu cca 22 kW denně???) a k topení, ohřevu vody, vaření a pod. v době, kdy jsme tam (dnes topím primárně dřevem). Dnes platíme cca 15 tis. Kč/rok.
Máte pocit, že vůbec dává smysl přemýšlet o fotovoltaice??? Je mi líto nechat tu jižní střechu zahálet:-) a to, že dům v zimě netemperuji mu také určitě neprospívá.

----------------

Vážený pane, děkujeme za váš dotaz.

Použít fotovoltaiku na vytápění či temperování má háček: v zimě, kdy je třeba topit, je sluníčka málo. To je ostatně důvod, proč je zima. Podívejte se na měsíční průběh výroby, např. zde:

https://www.nazeleno.cz/kolik-elektriny-vyrobi-fotovoltaicke-panely/

Například v lednu získáte z FVE s výkonem 1 kW průměrně 1 kWh elektřiny. Je to podobné, jako byste chalupu vytápěl klasickou žárovkou 40 W.  

V létě pak můžete počítat s výrobou 3 až 4 kWh za den. Protože topit nepotřebujete, co s elektřinou přes týden? Můžete si nahřát bojler. Pro bojler objemu 300 l potřebujete cca 17 kWh + 1 kWh denně na ztráty. Od pondělí do pátku tedy potřebujete cca 22 kWh, což vám dodá FVE s výkonem cca 1,5 kW. (Nezapomeňte, že počítáme s průměrnými hodnotami, jednotlivé dny a týdny se ve skutečnosti budou  výrazně lišit.)

Pokud byste tedy instaloval FVE s větším výkonem (FV panely o výkonu 1 kW zaberou 6 až 8 m2 střechy), musíte počítat s tím, že velkou část vyrobené elektřiny nijak nevyužijete. Koupit akumulátory elektřiny by bylo docela drahé. Elektřina z akumulátorů by vás vyšla dráž, než si ji můžete dnes koupit ze sítě.

Jestliže FVE stojí cca 50 tis. Kč/kW (včetně DPH) a za 20 let své životnosti vyrobí cca 20 000 kWh/kWp, pak cena elektřiny „zadarmo ze sluníčka“ vychází na 2,5 Kč/kWh. Jestliže část této výroby bez užitku zahodíte, pak bude výsledná cena ještě dražší.

U fotovoltaiky na chalupě nemůžete počítat s dotací, ty jsou v současnosti jen na rodinné domy.

Natáhnout kabel k sousedovi by bylo logické a rozumné řešení, bohužel ilegální. Na to, abyste mohl elektřinu dodávat třetí osobě, musíte mít státní licenci pro podnikání v energetice.

Přejeme slunné dny!