Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9
Na krmítko do Branišovského lesa - přírodovědná vycházka
10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Hmyz na trvalkových záhonech

Hmyz na trvalkových záhonechProč je na trvalkových záhonech obecně méně hmyzu než na květnatých pásech nebo extenzivně sečených městských trávnících?
 
Trvalkové záhony samy o sobě vůbec nevadí a určitě do měst patří, hlavně do centra a samozřejmě i kvůli estetickému dojmu. Nižší návštěvnost hmyzu na nich pramení u trvalkových záhonů především z toho, že jsou v nich pouze nektaronosné, ale téměř žádné živné rostliny našeho hmyzu (výjimky by se našly, ale není jich mnoho). Z toho plyne, že tam bude vždy méně druhů hmyzu. Nevadí to velkým a dobře létajícím druhům (babočky, otakárci, dlouhozobka svízelová), které mohou využívat trvalkové záhony jako zdroje potravy. Oproti tomu menší a hůře létající druhy tam moc nejsou (některé samotářské včely létají kolem hnízda jen do vzdálenosti desítek metrů). Kvůli absenci živných rostlin nejsou trvalkové záhony ani atraktivní jako místa rozmnožování.
Oproti tomu květnaté pásy jsou od počátku postavené na vysetí původních druhů dvouděložných bylin, které jsou vybírány jako kombinace nektaronosných a živných rostlin. U extenzivně sečených městských trávníků zase vhodně zvolené načasování sečí může dvouděložné byliny podpořit. Původní druhy rostlin logicky hostí také pestré společenstvo hmyzu. Řada druhů je přitom specializovaná na určitý druh nebo několik příbuzných druhů rostlin, což se netýká jen býložravých druhů, ale i opalovačů.