Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6
Fotobeseda "S teleobjektivem přírodou jižních Čech"
7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17
Přírodovědná vycházka "Za přírodou a historií podél Malše"
18
19 20 21 22 23 24
Štědrý den v Třeboňské záchranné stanici
25
26 27 28 29 30 31 1
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Izolace ze slámy

Izolace ze slámyZateplení stropů minerální vatou bych rad alternoval využitím slámy - DRCENÁ SLÁMA. Do dřeveného roštu místo vaty ´vsypat´drcenou slamu v odpovidající mocnosti požadavkům auditu (nyni je verze pro vatu k dispozici; muselo by se upravit).

 Rád bych u Vás zjistil zda:
- existují podklady, které by napomohli definovat využití drcené slámy
- je již s tímto materiálem zkušenost,
- existují dodavatelé drcené slámy

Využití tohoto materiálu vnímám jako volbu, která přinese řadu výhod a rád bych takto postupoval (jde o relatitivně levný, ekologický a snadno obměnitelný - po X letech nahradit/doplnit stejným materiálem, pokud by to bylo třeba. 

--------------------

Vážený pane, děkujeme za váš dotaz.
 
Sláma se jako tepelná izolace v budovách  v ČR používá již mnoho let. Jeden prvních domů ze slámy vznikl ve spolupráci s Rosou, členem Krasce. Vždy ale jde o slámu lisovanou (balíky). Je to proto, že ve volně sypané slámě jsou příliš velké vzduchové mezery, v nichž vzduch proudí, takže izoluje hůř. Sláma pro izolaci by měla mít hustotu 112 kg/m3.  Podrobnější vysvětlení najdete zde: 
 
Lisovaná sláma má součinitel tepelné vodivosti cca 0,06 až 0,07 W/m.K. Desky z minerálních vláken mají cca 0,04 W/m.  Znamená to, že pokud máte v projektu např 400 mm skelné vaty, musíte použít nejméně 600 mm lisované slámy. Volně sypané slámy budete potřebovat odhadem dvojnásobek  - vešlo by se vám to tam? Další problém je v hořlavosti, resp. požární bezpečnosti. S lisovanou slámou už umí někteří projektanti pracovat, s volnou ne. Volná sláma samozřejmě hoří mnohem lépe než lisovaná, právě proto, že je v ní hodně vzduchu. 
 
Další problém je hmotnost, sláma je těžší, než jiné izolace. Konzultujte se svým statikem, zda můžete zvýšit zatížení konstrukce. 
 
Co se týče životnosti, sláma v suchu vydrží 100 let. Není důvod ji měnit. Pokud vám do slámy bude zatékat, nebo v  ní bude kondenzovat vlhkost z vnitřního vzduchu v budově, shnije. Případně začnou hnít i dřevěné prvky střechy. Je tedy nutno dobře vyřešit parotěsnou zábranu. 
 
Sláma je velmi ekologický materiál, rozhodně ji lze doporučit.  Domů ze slámy nebo se slaměnou izolací stojí v ČR desítky. Je ale nezbytné, aby s použitím slámy počítal projekt. 
Více informací najdete například zde: 

Slámu si stavebníci vždy shánění sami, většinou od místních zemědělců. Tím se snižuje zátěž dopravou. 

Přeji úspěšnou stavbu!