Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
31 1 2 3 4 5
Den hliněné fantazie v Zeměráji
6
7 8 9 10 11
Přírodovědná vycházka "Za brouky do Bavorovické aleje"
12
Víkend otevřených zahrad 2021
VÍKEND OTEVŘENÝCH ZAHRAD
Naši jedli kaši
13
Víkend otevřených zahrad 2021
VÍKEND OTEVŘENÝCH ZAHRAD
14 15 16 17 18 19
Přírodovědná vycházka "Výprava na Vyšenské kopce"
Evropské dny archeologie a Oslava slunovratu
20
21 22 23 24 25 26
přírodovědná vycházka podél Malše kolem Dolního Dvořiště
Zatoulaná zvířátka v Zeměráji
27
28 29 30 1 2 3
Mixed Emotions - koncert pro stromy
4
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Izolace ze slámy

Izolace ze slámy



Zateplení stropů minerální vatou bych rad alternoval využitím slámy - DRCENÁ SLÁMA. Do dřeveného roštu místo vaty ´vsypat´drcenou slamu v odpovidající mocnosti požadavkům auditu (nyni je verze pro vatu k dispozici; muselo by se upravit).

 Rád bych u Vás zjistil zda:
- existují podklady, které by napomohli definovat využití drcené slámy
- je již s tímto materiálem zkušenost,
- existují dodavatelé drcené slámy

Využití tohoto materiálu vnímám jako volbu, která přinese řadu výhod a rád bych takto postupoval (jde o relatitivně levný, ekologický a snadno obměnitelný - po X letech nahradit/doplnit stejným materiálem, pokud by to bylo třeba. 

--------------------

Vážený pane, děkujeme za váš dotaz.
 
Sláma se jako tepelná izolace v budovách  v ČR používá již mnoho let. Jeden prvních domů ze slámy vznikl ve spolupráci s Rosou, členem Krasce. Vždy ale jde o slámu lisovanou (balíky). Je to proto, že ve volně sypané slámě jsou příliš velké vzduchové mezery, v nichž vzduch proudí, takže izoluje hůř. Sláma pro izolaci by měla mít hustotu 112 kg/m3.  Podrobnější vysvětlení najdete zde: 
 
Lisovaná sláma má součinitel tepelné vodivosti cca 0,06 až 0,07 W/m.K. Desky z minerálních vláken mají cca 0,04 W/m.  Znamená to, že pokud máte v projektu např 400 mm skelné vaty, musíte použít nejméně 600 mm lisované slámy. Volně sypané slámy budete potřebovat odhadem dvojnásobek  - vešlo by se vám to tam? Další problém je v hořlavosti, resp. požární bezpečnosti. S lisovanou slámou už umí někteří projektanti pracovat, s volnou ne. Volná sláma samozřejmě hoří mnohem lépe než lisovaná, právě proto, že je v ní hodně vzduchu. 
 
Další problém je hmotnost, sláma je těžší, než jiné izolace. Konzultujte se svým statikem, zda můžete zvýšit zatížení konstrukce. 
 
Co se týče životnosti, sláma v suchu vydrží 100 let. Není důvod ji měnit. Pokud vám do slámy bude zatékat, nebo v  ní bude kondenzovat vlhkost z vnitřního vzduchu v budově, shnije. Případně začnou hnít i dřevěné prvky střechy. Je tedy nutno dobře vyřešit parotěsnou zábranu. 
 
Sláma je velmi ekologický materiál, rozhodně ji lze doporučit.  Domů ze slámy nebo se slaměnou izolací stojí v ČR desítky. Je ale nezbytné, aby s použitím slámy počítal projekt. 
Více informací najdete například zde: 

Slámu si stavebníci vždy shánění sami, většinou od místních zemědělců. Tím se snižuje zátěž dopravou. 

Přeji úspěšnou stavbu!