Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
1
Dětské divadelní dny v zoo Hluboká 2020
2
Dětské divadelní dny v zoo Hluboká 2020
3
Dětské divadelní dny v zoo Hluboká 2020
4
Dětské divadelní dny v zoo Hluboká 2020
5
Dětské divadelní dny v zoo Hluboká 2020
6
Víkend otevřených zahrad 2020
Byla jednou jedna rodina
7
Víkend otevřených zahrad 2020
8 9 10 11
Vyrobte si svůj vermikompostér
12 13
Zeměrájem naboso
14
Setkání s včelami pod Podlešákovým jilmem
15 16 17 18 19 20
Ptačí den
Přírodovědná vycházka "Za květnatými pásy a ptactvem do Stromovky"
Evropské dny archeologie a Oslava slunovratu
21
22 23
Webinář Fotovoltaika jak na to
24 25 26 27
Zažít Třeboň jinak
Den fantazie v Zeměráji
28
29 30 1 2 3 4
Skotačení se zvířátky
5
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Jak by mělo vypadat správné broukoviště?

Jak by mělo vypadat správné broukoviště?



V našem městském parku zvažuji realizovat broukoviště. Jak by mělo správné broukoviště vypadat a kterých věcí se naopak vyvarovat, aby broukoviště především plnilo svůj účel. Některé materiály jsem nastudoval, ale dobrých rad není nikdy dost a potřebuji zjistit vše potřebné.

 

Především bych měl na začátek napsat, že broukoviště v žádném případě nenahrazuje živé staré stromy (natož živé staré stromy s dutinami) a že by mělo být vždy bráno jako nouzové či krajní řešení, a to zejména v případech biologicky cenných stromů. Bohužel se v poslední době začínají broukoviště zneužívat jako alibi pro kácení cenných stromů. Přitom mohou samozřejmě poskytnout nějakou perspektivu jen druhů mrtvého dřeva, a to ještě ne všem (třeba páchník hnědý preferuje mrtvé dřevo dutin v živých stromech).
Základní informace o broukovištích máme tady: 
http://www.calla.cz/stromyahmyz/broukoviste-loggery.php nebo ve vydaném letáčku tady: http://www.calla.cz/stromyahmyz/publikace.php (poslední publikace v pořadí,můžu i poslat papírovou verzi). Jinak se dá spousta věcí najít na britských webech, zadáte-li slovo "loggery". Obecně platí, že nejvhodnější je tvrdé dřevo listnatých stromů, nejlépe dubové. Měkké dřevo vydrží v broukovišti krátkou dobu, pokud se speciálně neupraví (např. opálením podzemních částí).
Doporučujeme budovat broukoviště na alespoň částečně uhlídatelném místě, aby je obyvatelé nerozkradli na topení (čistě praktická zkušenost z ČR, např. v Británii to problém není  ). A když už je hotové a dali jsme si tu práci, je dobré ho využít k ekovýchovných účelům (viz např. první broukoviště v Lysé nad Labem - můžu Vás kontaktovat na autora nápadu z MěÚ Lysánad Labem).
Z hlediska bezpečnosti platí základní pravidlo - alespoň jedna třetina zapuštěných kmenů by měla zůstat pod zemí z důvodu jejich stability a bezpečnosti kolemjdoucích.