Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
29 30 1
Koncert pro stromy 2024
2 3 4
ZAHÁJENÍ LETNÍ NÁVŠTĚVNICKÉ SEZONY A DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V ZÁCHRANNÉ STANICI
5
6 7 8
"Výprava za samotářskými včelami" - přírodovědná vycházka
9 10 11
Den fantazie v Zeměráji
Ornitologická vycházka na Semenci
12
13 14
Zelené úterky "Co se to tu plazí?"
15 16 17 18
Vodňanské rybářské dny
19
20 21 22 23 24 25 26
27
Beseda "Přírodní unikát u Třebíčka"
28
Den dětí v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Jak přemístit hnízdo vosíků?

Jak přemístit hnízdo vosíků?Na našem panelákovém balkoně už několik let pravidelně máme hnízdo vosíků a žijeme s nimi v míru, a máme je rádi. Nikdy jsme s nimi neřešili žádné nepříjemnosti. Nyní nás čeká oprava balkonů, fasády, ošetření celého domu proti plísní - tu chemii by určitě nepřežili. Hnízdo si staví v keramické nádobě, která by šla snad přemístit. Poradíte mi, prosím, jak to udělat?

Váš dotaz je poměrně specifický, obrátil jsem se proto na kolegy, kteří mají s tématem více zkušeností. Ptal jsem se, zda mají zkušenosti s přesunem hnízd vosíků. Odpověď kompiluji z e-mailů entomologa Jakuba Straky z PřF UK a Ondřeje Hercoga ze spolku Čmeláci PLUS. Nejprve odpověď Jakuba Straky:

"To by neměl být problém. Přenos se musí udělat večer po letové aktivitě. Nejlépe v chladnější den. Většina blanokřídlých se učí pozici hnízda každý den ráno. Měli by to zvládnout. Je potřeba vybrat nějaké místo podobně teplé a suché."

Spolek Čmeláci PLUS organizuje přesuny čmeláčích hnízd v nouzi a někdy přesouvá i hnízda jiného blanokřídlého hmyzu. I když s vosíky nemají tolik zkušeností, měli by to zvládnout. Kontakt na Ondřeje Hercoga je  ondrej.hercog@cmelaciplus.cz.

Takže, abych to shrnul: Pokud přesunete hnízdo sami, řiďte se pokyny Jakuby Straky. Pokud si na přesun netroufáte, kontaktujte prosím Ondřeje Hercoga a domluvte se s ním, zda někdo od nich může hnízdo vosíků přesunout.