Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
27
Beseda "Přírodní unikát u Třebíčka"
28
Den dětí v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8
Víkend otevřených zahrad se blíží
Zachraň karase!
9
Víkend otevřených zahrad se blíží
Výprava za životem pod vodou aneb na Rodu to žije
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22
Zažít Třeboň jinak aneb Sousedská slavnost
23
24 25 26 27 28 29
Motýlí setkání
30
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Jak vytvořit broukoviště

Jak vytvořit broukovištěV naší obci uvažujeme o vytvoření broukoviště, protože dojde ke kácení několika starých stromů. Co vlastně broukoviště je a jak se staví? Na co si dát při jeho vytváření pozor?

Broukoviště je vlastně soustava kmenů nebo větších větví, které jsou částečně zapuštěné do země (kvůli bezpečnosti alespoň z jedné třetiny délky), případně může část dřeva i ležet na zemi. Můžeme v nich ukládat cenné stromy z kácení vynuceného bezpečností občanů, polámané a vyvrácené stromy po vichřici apod. Pokud je opravdu třeba pokácet cenný strom, je jeho umístění v broukovišti ve svislé poloze na místě. Pokud bychom totiž pokácený strom ponechali na místě ležící, začne se v něm v důsledku kontaktu s půdou měnit mikroklima, což může být fatální pro některé vzácné živočichy žijící ve dřevě. V broukovišti je proto vhodné postavit kmen do stejné pozice vůči světových stranám, v jaké původně stál.

Jako nevýhoda broukovišť se v našich podmínkách jeví nutnost alespoň občasného dozoru, který zabrání rozkradení dřeva. Z toho důvodu je doporučujeme umísťovat primárně do zámeckých a městských parků, botanických či zoologických zahrad apod. Samozřejmostí by mělo být vysvětlení funkce a důležitosti těchto zajímavých artefaktů pro ochranu přírody, např. již zmíněnou formou informační tabule.

Zřízení broukoviště však nesmí v žádném případě sloužit jako alibi pro kácení starých stromů. Je třeba mít na paměti, že je to řešení náhradní, které nevyhovuje zdaleka všem ohroženým broukům. Larvy druhů, které jsou vázány na živé stromy, mohou v broukovišti v optimálním případě pouze dokončit vývoj. Proto doporučujeme každé kácení většího stromu dobře promyslet a zvážit alternativy - např. ořezání, prořezání či snížení těžiště stromu. Pokud to není možné, je pořád lepší variantou než broukoviště i ponechání torza stromu na místě (optimálně s alespoň jednou živou větví).