Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20
Zelené úterky "Nový ptačí park Zbudovská blata"
21 22 23 24 25
26 27 28 29 1
Jak se žije v Podnebíně - praktický seminář pro vzdělavatele v ekocentru Cassiopeia
2 3
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Jak vytvořit broukoviště

Jak vytvořit broukovištěV naší obci uvažujeme o vytvoření broukoviště, protože dojde ke kácení několika starých stromů. Co vlastně broukoviště je a jak se staví? Na co si dát při jeho vytváření pozor?

Broukoviště je vlastně soustava kmenů nebo větších větví, které jsou částečně zapuštěné do země (kvůli bezpečnosti alespoň z jedné třetiny délky), případně může část dřeva i ležet na zemi. Můžeme v nich ukládat cenné stromy z kácení vynuceného bezpečností občanů, polámané a vyvrácené stromy po vichřici apod. Pokud je opravdu třeba pokácet cenný strom, je jeho umístění v broukovišti ve svislé poloze na místě. Pokud bychom totiž pokácený strom ponechali na místě ležící, začne se v něm v důsledku kontaktu s půdou měnit mikroklima, což může být fatální pro některé vzácné živočichy žijící ve dřevě. V broukovišti je proto vhodné postavit kmen do stejné pozice vůči světových stranám, v jaké původně stál.

Jako nevýhoda broukovišť se v našich podmínkách jeví nutnost alespoň občasného dozoru, který zabrání rozkradení dřeva. Z toho důvodu je doporučujeme umísťovat primárně do zámeckých a městských parků, botanických či zoologických zahrad apod. Samozřejmostí by mělo být vysvětlení funkce a důležitosti těchto zajímavých artefaktů pro ochranu přírody, např. již zmíněnou formou informační tabule.

Zřízení broukoviště však nesmí v žádném případě sloužit jako alibi pro kácení starých stromů. Je třeba mít na paměti, že je to řešení náhradní, které nevyhovuje zdaleka všem ohroženým broukům. Larvy druhů, které jsou vázány na živé stromy, mohou v broukovišti v optimálním případě pouze dokončit vývoj. Proto doporučujeme každé kácení většího stromu dobře promyslet a zvážit alternativy - např. ořezání, prořezání či snížení těžiště stromu. Pokud to není možné, je pořád lepší variantou než broukoviště i ponechání torza stromu na místě (optimálně s alespoň jednou živou větví).