V našem bytovém domě je již 12 let provozovaná kotelna s TČ 16 kW a čtyřmi zásobníky TUV à 500 l. Nyní máme návrh od firmy na instalaci FVE 16 kW. Z ní by se dodávala elektřina pro ohřev TUV prostřednictvím TČ. My jsme si hrubými výpočty spočítali, že bychom nebyli schopni všechnu vyrobenou elektřinu využít.
Potřebovali bychom proto nějaký pádný argument k efektivnosti (ne)využití FVE, který by nám dle mých představ mohl dát výstup ze simulačního SW, který by dokázal počítat i s předpokládanou výrobou elektřiny v jednotlivých dnech ve vazbě spotřebu TUV.
Údaje o spotřebě vody máme k dispozici jen po měsících.
---------------------------
Dobrý den, děkuji za váš dotaz.
Profesionální SW sice umí modelovat výrobu elektrárny v hodinovém nebo i minutovém kroku, ale pokud máte údaje o spotřebě jen za měsíc, tak je to zbytečně podrobné. Používá se to pro simulaci FVE na základě projektové dokumentace; pokud by se počítala jen nějaká obecná FVE, pak se výsledky budou lišit o několik % (běžné řešení jsou panely orientované na jih, se sklonem 15 až 20°, případně s panely orientací východ/západ se sklonem 10 až 15°).
Měsíční výrobu si můžete spočíst např. na této kalkulačce a snadno si ji porovnáte si ji se spotřebou.
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/
Pro podrobnější porovnání by bylo nutno použít nějaký fiktivní hodinový průběh spotřeby, samozřejmě by se započetl i vliv akumulace.
Rovněž je dobré porovnat si stávající náklady na elektřinu pro TČ (zjistíte z faktury) s výrobními náklady elektřiny z FVE. Je třeba započíst nejen investici se životností 20 let (mínus případná dotace), ale i provozní náklady: pojištění, servis, obsluhu, administrativu, reinvestice aj.
S pozdravem K. Srdečný