Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
31 1 2 3 4 5 6
7
Odborný seminář "Stromy a hmyz"
8 9 10 11 12 13
14 15
Zelené úterky "Globální změna klimatu a kvalita vody v nádržích"
16
Lampionový průvod ve Strakonicích
17 18 19 20
21 22 23
beseda V jakém stavu jsou české lesy?
24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Kdy sekat plochy zahradních či městských trávníků na podzim

Kdy sekat plochy zahradních či městských trávníků na podzimJak a kdy sekat plochy extenzivně sečených zahradních či městských trávníků na podzim? Teď na podzim hodně pršelo, tak zase kvetou. Dokdy je aktivní hmyz? Nebo máme trávníky  nechat stát i přes zimu?
To je samozřejmě důležitá otázka, ale aktivita hmyzu je jen část odpovědi. Hmyz je aktivní, dokud je teplo. Některý hmyz hledá místo k přezimování dříve, některý vydrží i nízké teploty. Takže dokud něco létá, potud jsou i rozkvetlé byliny důležité. Městská zeleň však obvykle vyžaduje jiný přístup. V České republice se obvykle seká skoro všechno s výjimkou ploch, které byly posekané nedávno. Ta poslední seč je obvykle ještě kvůli sběru listí z trávníků, protože sekačky berou s trávou i spadané listí.
Na vlastním pozemku bych nechal část trávníku neposečenou i přes zimu, pokud tomu nic nebrání. Je to z toho důvodu, že hmyz v trávníku také přezimuje. Některý  v půdě, ale jiný třeba na rostlinách nebo v nich. Na jaře, když se oteplí, se pak trávník nechaný přes zimu poseká a ideálně se posekaná biomasa ještě nechá pár dní nebo alespoň hodin ležet, a než z ní hmyz vyleze.