Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
27
Beseda "Přírodní unikát u Třebíčka"
28
Den dětí v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8
Víkend otevřených zahrad se blíží
Zachraň karase!
9
Víkend otevřených zahrad se blíží
Výprava za životem pod vodou aneb na Rodu to žije
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22
Zažít Třeboň jinak aneb Sousedská slavnost
23
24 25 26 27 28 29
Motýlí setkání
30
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo?

Kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo?Dobrý den, naše Bytové družstvo stojí před výměnou topného zdroje za 28 let starý atmosferický plynový kotel.
Jde o to, zda jít do tepelného čerpadla nebo do kondenzačního plynového kotle. Rádi bychom TČ ale je otázkou úspora se stávající otopnou soustavou radiátory. Dům je zateplený. TZ domu známe, spotřeby plynu známe. Podle čeho se rozhodnout?

 

Děkujeme za váš dotaz.  U tepelného čerpadla můžete narazit na to, že v místě nebude dostatečná kapacita el. přípojky. Doporučujeme jako první krok požádat EGD o vyjádření k možnosti instalovat TČ s příkonem cca 1/3 stávajícího plynového kotle (přesnější velikost příkonu vyjde z výpočtu níže).

Dále by bylo vhodné, aby projektant vytápění přepočítal výkon stávajících radiátorů a tepelnou ztrátu místností po zateplení. Je třeba udělat několik variant výpočtu, podle teplotního spádu kondenzačního kotle, vysokoteplotního tepelného čerpadla (TČ) a běžného TČ. Podle toho se pak můžete rozhodnout, jaký zdroj zvolit, případně, zda některé radiátory vyměnit za výkonnější.

Pokud ponecháte stávající kotel jako bivalentní zdroj (případně pořídíte nový s výkonem odpovídajícím tepelné ztrátě po zateplení), můžete pořídit běžné TČ, s relativně nízkou teplotou topné vody. V době nízkých venkovních teplot pak budete vytápět plynovým kotlem. Můžete pak nechat zpracovat optimalizační výpočet, který určí, kolik tepla (a za jaké náklady) bude dodávat TČ a kolik plynový kotel.

Bohužel, ekonomické výpočty jsou zatíženy značnou nejistotou při odhadu budoucích cen energií. ERÚ navíc chystá i změnu plateb za distribuci elektřiny (od roku 2024), je tedy velmi nesnadné určit budoucí náklady na vytápění.

S pozdravem K. Srdečný