Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20
Zelené úterky "Nový ptačí park Zbudovská blata"
21 22 23 24 25
26 27 28 29 1
Jak se žije v Podnebíně - praktický seminář pro vzdělavatele v ekocentru Cassiopeia
2 3
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Květnaté pásy v Českých Budějovicích

Květnaté pásy v Českých BudějovicíchČetla jsem o projektu květnatých pásů v Českých Budějovicích. Co to vlastně přesně je a jak je můžeme zakládat? A k čemu jsou dobré:
 
Květnaté pásy jsou plochy oseté regionální směsí dvouděložných rostlin, které mají vytvořit esteticky zajímavá místa a zároveň podpořit biodiverzitu. Směsi semínek pro květnaté pásy cíleně neobsahují žádné trávy, kterých bývá v krajině dost. Pro květnaté pásy je třeba používat regionálně původní semenné směsi, což je zatím v ČR problém. Proto byla pro budějovické pásy použta semínka z blízké oblasti Bavorska. I u nás však v některých oblastech existují regionální semenné směsi a další se připravují.
Květnaté pásy vznikly původně jako nápad na oživení zemědělské krajiny v Německu. Díky pracovní skupině Ekologie obnovy při katedře botaniky PřF JU byly květnaté pásy s upraveným složením semenných směsí přeneseny do městského prostředí v Českých Budějovicích, konkrétně do vědeckého kampusu a městského parku Stromovka.
Při zakládání je třeba nejprve připravit půdu, v Budějovicích bal použit tzv. rotavátor. Poté se vysévá semenná směs, která je kvůli opravdu malému množství semínek ve výsevku smíchaná z drcenou kukuřicí. V prvním roce se pásy několikrát sečou, aby se potlačily ruderální rostliny, jejichž semena jsou v půdě. Od druhého roku se počet sečí snižuje a přizpůsobuje se tomul, aby pásy po celou sezónu kvetly.

První výsledky monitoringu bezbratlých na květnatých pásech v Českých Budějovicích ukazují, že jejich založení proběhlo velmi úspěšně. Ve druhém roce lákaly po celou sezónu velké množství hmyzu, a to nejen opylovačů, ale i dalších skupin. Zejména v parku Stromovka kontrastovalo jejich oživení s okolními často a krátce sečenými trávníky.