Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 30 31
Exkurze na Meteorologickou stanici Churáňov
1
Přírodovědná vycházka po Naučné stezce Sudslavický okruh
2 3 4 5 6
Přírodovědná vycházka "Za nočními savci do přírodní zahrady"
7
Exkurze na revitalizovanou říčku Stropnici a rašeliniště Červené blato
8
9 10
Den otevřených dveří v CEV Podskalí
11 12 13 14
Exkurze "Výprava do pískovny Ledenice"
15
Naučná přírodní zahrada - místo k setkávání
16
Borovanské pondělky "Krajina a sucho"
17
Zelené úterky "Vrbenské rybníky – perla jihočeské přírody"
18 19 20
Vítání podzimu v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
21
Exkruze z Tábora na Semenec
22
Exkurze na přírodovědně zajímavé místo Velká Homolka ve Vimperku
23 24 25 26 27 28
Budování vzdělávací přírodní zahrady
29
30 1
beseda V jakém stavu je česká krajina? Potřebujeme hmyz a ptáky?
2 3 4 5
Den zvířat v Zoo Hluboká
6
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Květnaté pásy v Českých Budějovicích

Květnaté pásy v Českých Budějovicích



Četla jsem o projektu květnatých pásů v Českých Budějovicích. Co to vlastně přesně je a jak je můžeme zakládat? A k čemu jsou dobré:
 
Květnaté pásy jsou plochy oseté regionální směsí dvouděložných rostlin, které mají vytvořit esteticky zajímavá místa a zároveň podpořit biodiverzitu. Směsi semínek pro květnaté pásy cíleně neobsahují žádné trávy, kterých bývá v krajině dost. Pro květnaté pásy je třeba používat regionálně původní semenné směsi, což je zatím v ČR problém. Proto byla pro budějovické pásy použta semínka z blízké oblasti Bavorska. I u nás však v některých oblastech existují regionální semenné směsi a další se připravují.
Květnaté pásy vznikly původně jako nápad na oživení zemědělské krajiny v Německu. Díky pracovní skupině Ekologie obnovy při katedře botaniky PřF JU byly květnaté pásy s upraveným složením semenných směsí přeneseny do městského prostředí v Českých Budějovicích, konkrétně do vědeckého kampusu a městského parku Stromovka.
Při zakládání je třeba nejprve připravit půdu, v Budějovicích bal použit tzv. rotavátor. Poté se vysévá semenná směs, která je kvůli opravdu malému množství semínek ve výsevku smíchaná z drcenou kukuřicí. V prvním roce se pásy několikrát sečou, aby se potlačily ruderální rostliny, jejichž semena jsou v půdě. Od druhého roku se počet sečí snižuje a přizpůsobuje se tomul, aby pásy po celou sezónu kvetly.

První výsledky monitoringu bezbratlých na květnatých pásech v Českých Budějovicích ukazují, že jejich založení proběhlo velmi úspěšně. Ve druhém roce lákaly po celou sezónu velké množství hmyzu, a to nejen opylovačů, ale i dalších skupin. Zejména v parku Stromovka kontrastovalo jejich oživení s okolními často a krátce sečenými trávníky.