Topím tepel. čerpadlem a chtěl bych se zeptat, jestli by bylo vůbec rozumný si dát na střechu sol. elektrárnu s bateriemi a pohánět TČ z takto vyrobené elektrárny - teď jsou na to dotace, tak jenom otázka. Má to nějakou matematiku za sebou a tím pádem i rozumnou dobu návratnosti? Samozřejmě bych tu vyrobenou elektřinou použil i v domě.
---------------
Vážený pane, ta matematika je celkem jednoduchá.
Fotovoltaická elektrárna (FVE) s výkonem například 4 kWp stojí okolo 200 tis. Kč. K tomu baterie (s kapacitou okolo 5 kWh) stojí dalších zhruba 200 tis. Kč. FVE za rok vyrobí cca 4000 kWh, při dvacetileté životnosti tedy získáte "zadarmo ze sluníčka" energii v ceně 5 Kč/kWh. To vše za optimistického předpokladu, že vám baterie vydrží těch 20 let.
Na výše uvedenou FVE s bateriemi můžete získat dotaci 100 tis. Kč, což vám elektřinu zlevní na 3,75 Kč/kWh.
Pokud máte tarif pro tepelné čerpadlo D57 nebo D56, nakupujete elektřinu v nízkém tarifu okolo 2,2 Kč/kWh (záleží, od koho nakupujete silovou elektřinu).
FVE v kombinaci s tepelným čerpadlem prostě žádnou návratnost nemá. Podobně jako třeba bazén nebo garáž, jde o součást domu, kterou si lidé nepořizují z čistě ekonomických důvodů.