Dobrý den, rád bych zjistil skutečnost o tzv. odrazových reflexních foliích, které se umisťují pod podlahové teplovodní topení. Cena folii se pohybuje od 50 do 150 Kč. Jejich tloušťka je různá, některé mají dokonce i vzduchové bublinky. Výrobci se chlubí, že nahradí i několik cm polystyrenu a ušetří až desítky procent za vytápění. Můžete tyto prvky nějak zhodnotit?
---------------------------
Dobrý den, podlahové vytápění je hojně využívaná varianta otopné soustavy, především v novostavbách, ale i v rekonstruovaných objektech. Výrobci těchto reflexních folií uvádějí celou řadu výhodných argumentů proč instalovat jejich výrobky. Většinou se jedná o hliníkové folie, které jsou opatřené ochrannou vrstvou. Výhody, které prodejci nejčastěji uvádějí, jsou tyto:
- (tepelněizolační vlastnosti folií). Pokud je však folie z hliníku či jiného kovu, nelze hovořit a jakýchkoliv izolačních vlastnostech, jelikož kovy jsou naopak výbornými vodiči tepla. Pod vrstvu s podlahovým vytápěním je vždy nutné umístit dostatečnou tloušťku tepelné izolace, alespoň 10 cm a více pokud mluvíme o podlahovém polystyrenu, aby se zabránilo sálání tepla do zeminy či do sklepních prostor.
- (folie odráží tepelné záření zpět do vytápěných prostorů). Folie se umisťuje pod betonovou či anhydritovou vrstvu s trubkami podlahového topení. Tato vrstva je kompaktní a tudíž nedochází k žádnému odrazu.
- (folie slouží jako kročejová izolace). Aby folie plnila funkci kročejové izolace, muselo by se jednat o pružný materiál o tloušťce několika cm, tudíž několik mm silná folie má téměř nulový útlum hluku.
- (dlouhá životnost folie). V konstrukci podlahy dříve či později dojde ke kontaktu betonové či anhydritové vrstvy s hliníkovou folií, čímž dojde k degradaci a korozi hliníku.