Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
27
Beseda "Přírodní unikát u Třebíčka"
28
Den dětí v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8
Víkend otevřených zahrad se blíží
Zachraň karase!
9
Víkend otevřených zahrad se blíží
Výprava za životem pod vodou aneb na Rodu to žije
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22
Zažít Třeboň jinak aneb Sousedská slavnost
23
24 25 26 27 28 29
Motýlí setkání
30
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Ostrovní provoz domu

Ostrovní provoz domuVelmi jsem si oblíbil myšlenku ostrovního bydlení. Mám koupený starý dům, který budu demolovat a postavím na místo něj pasivní dřevostavbu. Mám problém s tím že na starém domě je věčné břemeno v podobě střešníku. Chtěl bych dům napájet pomocí větrné elektrárny a vyrábět bioplyn, který bych spaloval v kogenerací. Obracím se na vás s dotazem jak se dá postupovat a zda mi to E.ON povolí.

---------------------------

Vážený pane,
děkuji za vaše dotazy.

Odstranění střešníku si musíte domluvit s E.ON. Pokud je váš dům koncový bod, mohlo by stačit, když zrušíte odběrné místo a E.ON ukončí vedení na nejbližším sloupu. Pokud jste uprostřed vedení, bude nutno postavit nový sloup a vedení přeložit na něj, což vás bude stát 50 až 100 tis. Kč. E.ON si to zařídí, vy to zaplatíte. Další možností je náhrada kabelem, tam to ale závisí na místních podmínkách. Jako první krok se obraťte na místně nejbližší pobočku E.ON, pokuste se spojit s technikem odpovědným za území s vaším domem a s ním pak můžete hledat nejlepší řešení.

Co se týče vlastních zdrojů elektřiny - pokud jde skutečně o ostrovní provoz, tj. bez fyzického připojení k síti, pak E.ON není nic do toho, co si postavíte. Můžete experimentovat po libosti.

Pokud byste ale chtěl zachovat připojení k síti pro případ, že vaše zdroje nebudou stačit, pak je potřeba souhlasu  E.ON s připojením elektrárny. I když nebudete do sítě nic dodávat, vaše elektrárna může chod sítě ovlivnit, takže pro souhlas s připojením musíte splnit technické podmínky dané Pravidly pro provozování distribuční soustavy, viz:
https://www.cezdistribuce.cz/cs/energeticka-legislativa/pravidla-provozovani-ds/ppds-2018.html
Pro elektrárnu si pak necháte zpracovat projekt, který bude tyto podmínky respektovat.

Větrná elektrárna není pro vnitrozemský ostrovní provoz ideální, protože výroba značně kolísá během dne i roku. Nezbytné jsou baterie, které jsou poměrně drahé.
Vhodnějším řešením jsou fotovoltaické panely, které vyrobí elektřinu levněji a spolehlivěji, takže velikost baterií vychází menší.
Pro výrobu bioplynu pro kogenerační jednotku potřebujete poměrně velké množství biomasy. Odpadu z jednoho rodinného domku je dost málo na to, aby ho stálo za to využít energeticky. Velikost a typ bioplynové stanice bioplynové bude záviset na tom, čím ji chcete "krmit" - např. hnojem, kukuřicí, odpady z výroby lihu atd. Důležité je i to, zda a jak se bude během roku měnit dostupné množství biomasy.
V praxi nastává dvojí situace: buď máte biomasy moc málo, než aby to stálo za využití (máte třeba jen rodinný domek se zahradou), nebo máte biomasy dost (třeba z chovu zvířat), a pak máte i nadbytek energie a nepotřebujete pasivní dům a řešíte, jak nadbytky využít (třeba pro sušení ovoce, prodej elektřiny do sítě atd.).

Jako první krok bych doporučil udělat si bilanci spotřeby (kolik budete během roku a během dne potřebovat elektřiny, kolik tepla na vytápění, kolik teplé vody). Dále bilanci potenciálu - jak často a jak rychle fouká v místě vítr, kolik slunečního záření, kolik biomasy máte k dispozici. Z toho pak lze vyjít při návrhu zdrojů.

Přeji příjemné ostrovní bydlení!
S pozdravem
K. Srdečný