Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11
Zážitkové odpoledne v Třeboňské záchranné stanici a Třeboňské přírodní učebně
12
13 14 15 16
Den čisté mobility
17 18
Přírodovědná vycházka "Výprava na Dívčí Kámen"
Přírodovědná vycházka - Příroda kolem nás
19
20
Borovanské pondělky "Povídání o půdě v souvislostech"
Borovanské pondělky - Povídání o půdě
21
Zelené úterky "O čmelácích a lidech"
22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2
Moštování na Semenci
Terčino údolí s průvodcem školních exkurzí
3
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Povinnost energetického auditu pro město

Povinnost energetického auditu pro město



Musíme zpracovat energetický audit, pokud budova školy je v majetku města, ale energie si škola nakupuje sama na svoje IČO? Nebo nájemníci městských bytů, kteří si energie také zajišťují sami  - také se v tomto auditu neřeší? Nezahrnuje se tedy jejich spotřeba do průměrné roční spotřeby, která je rozhodující pro to, jestli máme ze zákona povinnost mít energetický audit (tedy zda máme spotřebu nad 500 MWh)?

Dobrý den, děkuji za váš dotaz. 

Povinnost auditu upravuje zákon 406/2000 Sb.  a vyhláška č. 141/2021 Sb.  Obecně platí, že spotřeba nájemníků v objektu se do auditované spotřeby nezahrnuje. Viz §7 odst. 7 vyhlášky:

(7) Do energetického hospodářství se nezahrnuje spotřeba energie jiné osoby, než je zadavatel, která užívá energetické hospodářství, a která je realizována prostřednictvím odběrného místa a přímého smluvního vztahu této osoby s dodavatelem energie.

To znamená, že třeba v bytových domech se nezahrnuje spotřeba elektřiny v bytech, protože každý byt má vlastní smlouvu s dodavatelem elektřiny. Město tuto spotřebu ani nemůže znát, nemá přístup k fakturám nájemníků.

Zahrnuje se ale třeba spotřeba elektřiny ve společných prostorách, kterou město nakupuje a pak rozúčtovává mezi byty. Podobně je to s teplem, pokud město nakupuje teplo od teplárny a pak ho rozúčtovává, pak se toto teplo zahrnuje auditu (a započítává do hranice 500 MWh/rok). Jestliže si nájemníci teplo nakupují sami, mají vlastní smlouvu s teplárnou, pak se nezapočítává.

Pozor, z tohoto pravidla je výjimka popsaná ve vyhlášce v §7 odst. 8.:

(8) Odstavec 7 se nepoužije v případě zadavatele podle § 9 odst. 3 zákona, kdy se do energetického hospodářství zahrnou spotřeby energie všech osob, které užívají energetické hospodářství, a ve kterých má zadavatel vlastnický podíl větší než 50 %.

To znamená, že pokud město vlastní budovu školy, a tato škola si nakupuje energii na vlastní IČ, ovšem zřizovatelem školy je město, pak musí zahrnout i tuto spotřebu. Kdyby budovu užívala třeba soukromá škola nebo jiný subjekt s minoritní majetkovou účastí města, pak se jimi nakupované energie nezapočítávají.

Zjednodušeně: pokud energie v budovách platí město, ať už přímo, nebo přes městskou organizaci (technické služby, rozpočtové organizace, s.r.o. s majoritní účastí města aj.), pak se tato spotřeba zahrne.

S pozdravem

Karel Srdečný, EkoWATT www.ekowatt.cz