Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20
Zelené úterky "Nový ptačí park Zbudovská blata"
21 22 23 24 25
26 27 28 29 1
Jak se žije v Podnebíně - praktický seminář pro vzdělavatele v ekocentru Cassiopeia
2 3
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Regionální směs bylin pro dosévání luk

Regionální směs bylin pro dosévání lukPokud bych chtěla obohatit (dosít) louku regionální směsí semen, kde ji mohu sehnat a poté jak velký výsevek volit?

Regionální směs bylin a travin je osivo pocházející ze stejného regionu, ve kterém je i pak využito, je nejlépe adaptováno na místní podmínky a rostliny z něj vyrostlé zde lépe prosperují. Navíc neničíme specifickou genetickou informaci, kterou si rostliny nesou v sobě a v každé oblasti je různá. Komerční směsi, které jsou běžně dostupné např. ve velkých řetězcích často pocházejí z ciziny a navíc obsahují i rostliny zcela nepůvodní pro naši přírodu.
V ČR produkují regionální směsi ve větší míře a dlouhodoběji pouze v Bílých Karpatech, kde se jim věnuje ČSOP Bíle Karpaty. Během posledních dvou let se ale několik organizací (Pozemkový spolek Hády, ČSOP Koniklec, Sdružení Krajina, ČSOP Šumava aj.) touto problematikou začalo více zabývat a budou se snažit vytvářet regionální směs pro oblast jejich působení. Pokud máte zájem o získání informací o jejich regionální směsi, kontaktujte příslušnou organizaci.

Výsevky potom jsou v gramech na metr čtvereční, udává se obvykle 1 g/ směsi na m2 půdy/pozemku.