Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 30 31
Exkurze na Meteorologickou stanici Churáňov
1
Přírodovědná vycházka po Naučné stezce Sudslavický okruh
2 3 4 5 6
Přírodovědná vycházka "Za nočními savci do přírodní zahrady"
7
Exkurze na revitalizovanou říčku Stropnici a rašeliniště Červené blato
8
9 10
Den otevřených dveří v CEV Podskalí
11 12 13 14
Exkurze "Výprava do pískovny Ledenice"
15
Naučná přírodní zahrada - místo k setkávání
16
Borovanské pondělky "Krajina a sucho"
17
Zelené úterky "Vrbenské rybníky – perla jihočeské přírody"
18 19 20
Vítání podzimu v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
21
Exkruze z Tábora na Semenec
22
23 24 25 26 27 28 29
30 1
beseda V jakém stavu je česká krajina? Potřebujeme hmyz a ptáky?
2 3 4 5
Den zvířat v Zoo Hluboká
6
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Správnost vyúčtování za topení

Správnost vyúčtování za topení



Chtěla bych se zeptat zda je možné si někde nechat udělat propočet vyúčtování za topení. Nějak nám to nesedí a na obecním úřadě nám k tomu nechtějí více sdělit. Příklad : Nový nájemník který platil zálohu na topení 1000 kč , v bytě bydlí 2 měsíce a doplácí na topení skoro 7000 kč . Má ústřední topení v kotelně se topí uhlím. Děkuji mnohokrát za radu a odpověď.

-----------------

V první řadě požádejte poskytovatele služeb (ve vašem případě je to asi obec), aby vám doložil podrobněji způsob vyúčtování. Podle §8 zákona č. 67/2015 Sb. je poskytovatel služeb povinen: 
"Na základě písemné žádosti příjemce služeb je poskytovatel služeb povinen nejpozději do 5 měsíců po skončení zúčtovacího období doložit příjemci služeb náklady na jednotlivé služby, způsob jejich rozúčtování, způsob stanovení výše záloh za služby a provedení vyúčtování podle tohoto zákona a umožnit příjemci služeb pořízení kopie podkladů."


V protokolu o předání bytu by měly být uvedeny stavy měřidel (elektroměr, vodoměry, indikátory topných nákladů), ve vyúčtování by měly být tyto stavy zohledněny. 

Je také možné určit spotřebu tepla podle Průkazu energetické náročnosti budovy, který nájemník dostal při podpisu smlouvy. Zde je uvedena roční spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody, takže se dá poměrně snadno určit spotřeba tepla za 2 měsíce. Pokud nájemník Průkaz nedostal, hrozí majiteli bytu pokuta až 100 tis. Kč. Můžete si samozřejmě nechat zpracovat i odborný posudek, který určí spotřebu tepla a náklady. 

Podrobněji by bylo vhodnější řešit váš problém na bezplatné osobní konzultaci v některém středisku EKIS: 
http://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS