Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
29 30 1
Koncert pro stromy 2024
2 3 4
ZAHÁJENÍ LETNÍ NÁVŠTĚVNICKÉ SEZONY A DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V ZÁCHRANNÉ STANICI
5
6 7 8
"Výprava za samotářskými včelami" - přírodovědná vycházka
9 10 11
Den fantazie v Zeměráji
Ornitologická vycházka na Semenci
12
13 14
Zelené úterky "Co se to tu plazí?"
15 16 17 18
Vodňanské rybářské dny
19
20 21 22 23 24 25 26
27
Beseda "Přírodní unikát u Třebíčka"
28
Den dětí v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Tepelné čerpadlo a fotovoltaika

Tepelné čerpadlo a fotovoltaikaDobrý den,
prosím vás přemýšlím o kombinaci tepelného čerpadla vzduch voda a fotovoltaické elektrárně právě na pohon tepelného čerpadla a další využití v pro svícení atd.
Zajímalo by mne zda tato kombinace je ekonomická či nikoliv i při získání dotací z programu zelená úsporám.
----------------

Dobrý den, děkuji za váš dotaz.

Pro stanovení ekonomické efektivity je potřeba porovnat si  cenu elektřiny  ze sítě a z FVE.

Pokud máte tarif D57 (obvyklý tarif pro TČ), pak máte v letošním roce k dispozici elektřinu ze sítě za cca 2,30 Kč/kWh (podle vašeho dodavatele elektřiny).  Jde o elektřinu pro tepelné čerpadlo  (nízký tarif, po dobu 20 h denně). Vaši přesnou cenu zjistíte z faktury. Pozor, je třeba uvažovat jen platby za kWh. Stálé platby za jistič platíte bez ohledu na spotřebu.

FVE bez akumulace stojí cca 55 tis. Kč/kW (včetně DPH). Roční výroba je v ideálním případě 1000 kWh/kW (spíš trochu méně, zejména při nešikovném umístění panelů ). Při 20 letech životnosti je cena elektřiny „zadarmo ze sluníčka“ okolo 2,75 Kč/kWh.  Bez dotace se tedy  kombinace TČ a FVE nevyplatí. 

Navíc, pokud nedokážete využít veškerou vyrobenou elektřinu z FVE (to je v létě, když netopíte, docela častý stav) a využijete třeba jen 80 % vyrobené elektřiny, stoupne odpovídajícím způsobem i cena elektřiny z FVE.  Můžete sice přebytky dodávat do sítě, ale za cenu 0,3 až 0,7 Kč/kWh, což není moc výhodné.

Abyste kompenzoval to, že stát a distributoři elektřiny nestojí o  „cizí“ elektřinu z FVE dodávanou  do sítě,  můžete si k FVE pořídit ještě akumulátor.  FVE s akumulací stojí cca 80 tis. Kč/kWp, výsledná cena elektřiny je pak 4 Kč/kWh.  To opět není ekonomicky  výhodné.

Případná dotace z programu Nová zelená úsporám může ovšem  cenu elektřiny z FVE snížit, až na polovinu. Pak už se instalace vyplatí.

Doporučuji zjistit nebo odhadnout denní a roční průběh spotřeby elektřiny ve vaší domácnosti a podle toho stanovit  velikost FVE a investiční náklady a výši dotace. Odhadnete také lépe to, zda vám FVE přinese úspory v tisícikorunách nebo jen desetikorunách ročně.

Přeji příjemné bydlení!

Karel Srdečný, EkoWATT