Na fotkách je pavouk jménem křižák pruhovaný (Argiope bruennichi), původně jižněji či jihovýchodněji žijící pavouk. V ČR se začal objevoval od 90. let, původně hlavně na teplejších místech (stepní stráně apod.), postupně se ale přizpůsobil široké škále různých prostředí. Dokládá to i (určitě nekompletní) mapka výskytu v databázi NDOP: https://portal.nature.cz/w/druh-117#/
Zajímavé je, odkud se u nás ten pavouk vlastně vzal. Patrně existovalo více směrů šíření, které souvisí s oteplováním podnebí. Na jižní Moravu došli křižáci z jihovýchodní Evropy, do českého Slezska z Polska, Čechy mohly osídlit německé populace (tady asi působí hradba pohraničních hor jako bariéra šíření, kterou nejde jen tak jednoduše překonat. Blíže v článku zde: https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/krizak-pruhovany-invazni-nebo-expanzivni-druh.pdf.
Existuje ještě jedna hypotéza, kterou vyslovil odborník na pavouky Antonín Kůrka. První novější nález druhu pochází z bývalého vojenského prostoru Milovice, který počátkem 90. let opustila sovětská armáda. Tehdy tam těchto pavouků žily tisíce, na některých místech bylo několik pavučin na metr čtvereční (mohu dosvědčit z vlastního pozorování z té doby). Je tedy možné, že křižáci pruhovaní mohli být také zavlečení sovětskými vojáky z východní Evropy nebo Střední Asie. Důkaz pro to ale chybí.