Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21
Zelené úterky "Odkud a kam směřují naše lesy?"
22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Fulltext

Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Určení pavouka - křižák pruhovaný

Určení pavouka - křižák pruhovaný



Posílám fotografii pavouka a prosím o určení, Všiml jsem si, že se tento pavouk u nás v poslední době šíří. Je to pravda?

Na fotografii je bez jakýchkoli pochybností křižák pruhovaný (Argiope bruennichi), původně opravdu jižněji či jihovýchodněji žijící pavouk. V ČR se začal objevoval od 90. let, původně hlavně na teplejších místech (stepní stráně apod.), postupně se ale přizpůsobil široké škále biotopů. Dokládá to i (určitě nekompletní) mapka výskytu v databázi NDOP: https://portal.nature.cz/publik_syst/nd_nalez-public.php?idTaxon=117. 

Zajímavé je, odkud se u nás ten pavouk vlastně vzal. Patrně existovalo více směrů šíření, které souvisí s oteplováním podnebí. Na jižní Moravu došli křižáci z jihovýchodní Evropy, do českého Slezska z Polska, Čechy mohly osídlit německé populace (tady asi působí hradba pohraničních hor jako bariéra šíření, kterou nejde jen tak jednoduše překonat. Blíže v článku zde: https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/krizak-pruhovany-invazni-nebo-expanzivni-druh.pdf. 

Existuje ještě jedna hypotéza, kterou vyslovil arachnolog Antonín Kůrka. První novější nález druhu z počátku 90. let pochází z bývalého vojenského prostoru Milovice, který práve tehdy opustila sovětská armáda. Tehdy tam těchto pavouků žily tisíce, na některých místech bylo několik pavučin na metr čtvereční (mohu dosvědčit z vlastního pozorování z té doby). Je tedy možné, že křižáci pruhovaní mohli být také zavlečení sovětskými vojáky z východní Evropy nebo Střední Asie. Důkaz ale chybí.

 Křižák pruhovaný.jpg