Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
29 30 1
Koncert pro stromy 2024
2 3 4
ZAHÁJENÍ LETNÍ NÁVŠTĚVNICKÉ SEZONY A DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V ZÁCHRANNÉ STANICI
5
6 7 8
"Výprava za samotářskými včelami" - přírodovědná vycházka
9 10 11
Den fantazie v Zeměráji
Ornitologická vycházka na Semenci
12
13 14
Zelené úterky "Co se to tu plazí?"
15 16 17 18
Vodňanské rybářské dny
19
20 21 22 23 24 25 26
27
Beseda "Přírodní unikát u Třebíčka"
28
Den dětí v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Určení pavouka - křižák pruhovaný

Určení pavouka - křižák pruhovanýPosílám fotografii pavouka a prosím o určení, Všiml jsem si, že se tento pavouk u nás v poslední době šíří. Je to pravda?

Na fotografii je bez jakýchkoli pochybností křižák pruhovaný (Argiope bruennichi), původně opravdu jižněji či jihovýchodněji žijící pavouk. V ČR se začal objevoval od 90. let, původně hlavně na teplejších místech (stepní stráně apod.), postupně se ale přizpůsobil široké škále biotopů. Dokládá to i (určitě nekompletní) mapka výskytu v databázi NDOP: https://portal.nature.cz/publik_syst/nd_nalez-public.php?idTaxon=117. 

Zajímavé je, odkud se u nás ten pavouk vlastně vzal. Patrně existovalo více směrů šíření, které souvisí s oteplováním podnebí. Na jižní Moravu došli křižáci z jihovýchodní Evropy, do českého Slezska z Polska, Čechy mohly osídlit německé populace (tady asi působí hradba pohraničních hor jako bariéra šíření, kterou nejde jen tak jednoduše překonat. Blíže v článku zde: https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/krizak-pruhovany-invazni-nebo-expanzivni-druh.pdf. 

Existuje ještě jedna hypotéza, kterou vyslovil arachnolog Antonín Kůrka. První novější nález druhu z počátku 90. let pochází z bývalého vojenského prostoru Milovice, který práve tehdy opustila sovětská armáda. Tehdy tam těchto pavouků žily tisíce, na některých místech bylo několik pavučin na metr čtvereční (mohu dosvědčit z vlastního pozorování z té doby). Je tedy možné, že křižáci pruhovaní mohli být také zavlečení sovětskými vojáky z východní Evropy nebo Střední Asie. Důkaz ale chybí.

 Křižák pruhovaný.jpg