Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
28 29 30 31
beseda 20 let přírodního parku Novohradské hory
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12
beseda Mikroplasty v souvislostech
13
Podzimní den EVVO pro pedagogy základních a středních škol v Jihočeském kraji
Podzimní den EVVO pro pedagogy základních a středních škol v Jihočeském kraji 2024
14 15 16 17
18 19
Zelené úterky „Přírodní hodnoty Novohradských hor"
20
Podzimní den EVVO pro pedagogy mateřských škol
21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Fulltext

Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Určení pavouka - křižák pruhovaný

Určení pavouka - křižák pruhovaný



Posílám fotografii pavouka a prosím o určení, Všiml jsem si, že se tento pavouk u nás v poslední době šíří. Je to pravda?

Na fotografii je bez jakýchkoli pochybností křižák pruhovaný (Argiope bruennichi), původně opravdu jižněji či jihovýchodněji žijící pavouk. V ČR se začal objevoval od 90. let, původně hlavně na teplejších místech (stepní stráně apod.), postupně se ale přizpůsobil široké škále biotopů. Dokládá to i (určitě nekompletní) mapka výskytu v databázi NDOP: https://portal.nature.cz/publik_syst/nd_nalez-public.php?idTaxon=117. 

Zajímavé je, odkud se u nás ten pavouk vlastně vzal. Patrně existovalo více směrů šíření, které souvisí s oteplováním podnebí. Na jižní Moravu došli křižáci z jihovýchodní Evropy, do českého Slezska z Polska, Čechy mohly osídlit německé populace (tady asi působí hradba pohraničních hor jako bariéra šíření, kterou nejde jen tak jednoduše překonat. Blíže v článku zde: https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/krizak-pruhovany-invazni-nebo-expanzivni-druh.pdf. 

Existuje ještě jedna hypotéza, kterou vyslovil arachnolog Antonín Kůrka. První novější nález druhu z počátku 90. let pochází z bývalého vojenského prostoru Milovice, který práve tehdy opustila sovětská armáda. Tehdy tam těchto pavouků žily tisíce, na některých místech bylo několik pavučin na metr čtvereční (mohu dosvědčit z vlastního pozorování z té doby). Je tedy možné, že křižáci pruhovaní mohli být také zavlečení sovětskými vojáky z východní Evropy nebo Střední Asie. Důkaz ale chybí.

 Křižák pruhovaný.jpg