Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
29 30 1
Koncert pro stromy 2024
2 3 4
ZAHÁJENÍ LETNÍ NÁVŠTĚVNICKÉ SEZONY A DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V ZÁCHRANNÉ STANICI
5
6 7 8
"Výprava za samotářskými včelami" - přírodovědná vycházka
9 10 11
Den fantazie v Zeměráji
Ornitologická vycházka na Semenci
12
13 14
Zelené úterky "Co se to tu plazí?"
15 16 17 18
Vodňanské rybářské dny
19
20 21 22 23 24 25 26
27
Beseda "Přírodní unikát u Třebíčka"
28
Den dětí v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > ventilátory pod stávající radiátory

ventilátory pod stávající radiátoryNalezl jsem nabídku webshopu na prodej ventilátorů pod stávající radiátory:
https://www.topenilevne.cz/ventilatory-pod-radiatory-c3111/?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=NL-2024-02-07_elsymco-eitan&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.topenilevne.cz%2Fventilatory-pod-radiatory-c3111%2F&reportID=22987278

Vím, že existují podlahové fancoily (radiátory s větráky), které jsou ale určeny pro vytváření "tepelných clon" u velkých prosklených ploch v jednotkách a také pro instalace tam, kde vlastníci nechtějí instalovat běžná otopná tělesa (úspora místa, arch. řešení prostoru, atd.).

Tyto tělesa ELSYMCO EITAN dokonce jako fancoily vypadají a proto nechápu, proč by si jej vlastník v případě novostavby rovnou nenainstaloval. Pokud se jedná o dodatečnou instalaci pod stávající radiátory, prosím o Váš názor, zda informace o zvýšení efektivity vytápění a úspoře nákladů na vytápění až 100 % jsou relevantní a také prosím o sdělení, zda jste se s tímto řešením již setkali a zda spatřujete v instalaci ventilátorů pod radiátory smysl z hlediska ekonomiky (cena instalace vs. úspora) a běžného provozu domácnosti. Prosím o sdělení možných negativ.

-------------------

Vážený pane, děkujeme za váš dotaz.

Dodatečná instalace ventilátorů přinese samozřejmě hluk a spotřebu elektřiny a zvýší také spotřebu tepla.

Radiátor předává teplo do místnosti jednak sáláním (radiací), jednak tím, že ohřívá vzduch proudící okolo něj (konvekcí). Podle typu radiátoru a teploty topné vody je podíl konvekce na celkovém výkonu zhruba jedna až dvě třetiny. Pokud se ventilátorem zvýší proudění vzduchu okolo radiátoru, zvýší se i jeho výkon.

Doplnit radiátor ventilátorem má smysl v případě, že je třeba zvýšit jeho výkon a nelze ho vyměnit za větší. Větší výkon vždy přinese i vyšší spotřebu tepla (záleží na kvalitě regulace), rozhodně nelze čekat jeho snížení (kromě velmi speciálních případů).

Doplnit radiátor ventilátorem lze někdy využít i k individuálnímu snížení účtů za teplo. V bytových domech, kde jsou radiátory osazeny indikátorem spotřeby, se náklady na teplo účtují podle těchto indikátorů. Ty počítají s určitým výkonem radiátoru; pokud se díky ventilátoru výkon zvýší, indikátor to nezaznamená (nebo dokonce zaznamená menší spotřebu, než jaká by byla bez ventilátoru). Zvýšenou spotřebu pak zaplatí sousedé.  

Konvektorová topidla (do žlabů v podlaze) na rozdíl od radiátorů vytápí místnost pouze teplým vzduchem, sálavá složka chybí. Pro dosažení tepelné pohody (viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tepelný_komfort) je proto třeba ohřívat vzduch v místnosti na vyšší teplotu a tím roste i spotřeba tepla. Standardně se vyrábí jak s ventilátorem, tak bez. Pokud je výkon konvektoru nedostatečný (což ukazuje na chybu projektu nebo stavby), doporučil bych ho vyměnit za výkonnější.

Přeji příjemné bydlení.

Karel Srdečný, EkoWATT