Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6
Ze zemských pokladů
7
8 9 10 11
SLAVONICKÉ KOLOKVIUM 2.024 - NA KAMENI KÁMEN
12
SLAVONICKÉ KOLOKVIUM 2.024 - NA KAMENI KÁMEN
13 14
15 16
Zelené úterky "Pytláctví - hlavní hrozba pro rysí populaci"
17 18 19 20 21
22
Workshopy pro základní školy - Jak nachytat dešťovku
23 24
Přírodovědná vycházka Naučná stezka Sudslavický okruh
25
Soutěž Den Země
26 27 28
Vycházka Vítání ptačího zpěvu v Lutové.
29 30 1
Koncert pro stromy 2024
2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Založení nové záchranné stanice

Založení nové záchranné staniceChtěl bych se zeptat, jestli je v silách jednoho člověka založit záchrannou stanici, zda tu je taková potřeba a co to obnáší ?

Založení ZS je vázáno na území, které by stanice spravovala (minimálně na úrovni obce s rozšířenou působností) a na vydání všech potřebných zákonných výjimek, které vydává MŽP.  Dále musíte mít minimálně jednoho člověka s osvědčením (po absolvování placeného kurzu a složení zkoušky prokazující způsobilost), které vydává MZE... Zákonných povinností je mnoho a kontroluje vás kdekdo, Státní veterinární správa, ČIŽP, krajský úřad, FÚ, aj... ,
V současnosti Národní síť pokrývá celé území ČR, tzn., že nová stanice by mohla do systému vstoupit pouze tehdy, pokud by jí nějaká stávající postoupila část svého území. 
Co se financování provozu týče, tak je třeba počítat s poměrně velkou počáteční investicí - potřebujete zázemí, voliéry, karanténní a ošetřovací prostory, výběhy, vybavenou kancelář, mrazáky na krmivo, auto, odchytové a přepravné boxy, atd...  Na tuto počáteční investici vám pravděpodobně nikdo nepřispěje. Provoz pak obnáší zejména náklady na krmivo, veterinární péči, odchyt a přepravu, mzdy (služba 7 dní v týdnu), aj.
Zdroje financí si musí stanice zajistit sám, dotace nejsou nárokové, každý rok musíte žádat znovu a doufat, že něco vyjde a počítat s tím, že peníze chodí s více jak půlročním zpožděním, takže musíte mít dostatečnou rezervu...
Takže žádná lehká procházka to bohužel není, chce to do začátku hodně odvahy a sil...
Můžete se podívat na stránky www.zvirevnouzi.cz,  případně kontaktujte centrální dispečink uvedený na těchto stránkách.