Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6
Ptačí setkání v Zeměráji
7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27
Prázdniny na Semenci - pravěk i hudební festival
28
Prázdniny na Semenci - pravěk i hudební festival
29
Prázdniny na Semenci - pravěk i hudební festival
30
Prázdniny na Semenci - pravěk i hudební festival
31
Prázdniny na Semenci - pravěk i hudební festival
1
Prázdniny na Semenci - pravěk i hudební festival
2
Prázdniny na Semenci - pravěk i hudební festival
3
Prázdniny na Semenci - pravěk i hudební festival
4
Prázdniny na Semenci - pravěk i hudební festival
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Zateplování, úspory, dotace

Zateplování, úspory, dotaceDobrý den, Mám patrový nezateplený dům v řadovce po svépomocné melouchařské rekonstrukci. Topím dakonem a v něm dřevěnými briketami. Jinde doporučujete jako první krok zateplení. Soused ale před několika lety dům zboural a postavil znovu a mezi zdmi nechal cca 25 cm mezeru. Jak toto řešit? Dále uvažuji o tepelném čerpadle a tedy zřejmě kompletní rekonstrukci topení mimo podlahového. Lze smysluplně využít TČ v kombinaci s radiátory ? Chtěl bych to realizovat s novou zelenou úsporám na klíč a oslovit předběžně vybranou firmu Triplan. Jak to celé vidíte (včetně toho Triplanu - trošku se toho bojím toho řešení na klíč, případně jsou nějaké ověřené firmy?) Děkuji za odpověď.

------------------------------------

Dobrý den.

Děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství.

Řadové domy jsou postaveny tak, že každý z nich má svou vlastní štítovou stěnu. Primárně se zde řeší akustické oddělení domů, nikoli tepelná izolace. Obvykle je tedy skladba dělící zdi: nosná stěna cca 25 cm – vložená akustická izolace 5 cm – nosná stěna sousedního domu zase cca 25 cm. Pokud byla část souseda zbourána, tvoří Vaší obvodovou stěnu zdivo nevalných tepelně izolačních vlastností sousedící s exteriérem. V tomto stavu bych očekával logický vznik problémů s kondenzací a na chladném zdivu. Stěna by se měla zateplit.

Proluka je nepřístupná, možnosti dodatečného zateplení jsou velmi omezené. Možností by bylo použití vhodného typu foukané izolace, případně kombinace těchto materiálů (granulovaný polystyrén, recyklovaná buničina, dřevitá vlákna, minerální vlákna). Izolaci nutno ukládat do uzavřené suché dutiny, vyřešit by se muselo uložení izolace (respektive oddělení) od terénu nebo podkladní konstrukce (zabránit znehodnocení vlhkem) a způsob utěsnění detailů.   

Tepelné čerpadlo lze použít i v radiátorovém systému. Podlahový teplovodní systém je samozřejmě preferován. Důvodem je nižší teplotní spád výstupní topné vody (obvykle 50/35), který lze již v podlahových systémech akceptovat. Radiátory, ve Vašem případ ty stávající, jsou dimenzovány na vyšší teploty topné vody (cca 70/50). Jejich teplosměnná plocha (topný výkon) nebude tedy postačovat. Možnosti řešení jsou v zásadě dvě.

Buď doplnit počet radiátorů podle přepočtu tepelné potřeby jednotlivých místností a zohlednění stávajícího topného výkonu. To je řešení, které příliš velkou úsporu nákladů na otop nepřinese. Pouze o to, co získá tepelné čerpadlo. To však bude muset být pořízeno výkonnější, tedy dražší. 

Nebo dům více nebo komplexně zateplit a tím snížit významně tepelnou potřebu domu jako celku. Výkon pořizovaného tepelného čerpadla bude postačovat nižší (levnější pořízení instalace), sníží se i potřeba elektrické energie pro chod tepelného čerpadla.

Nejjistějším způsobem snížení nákladů na vytápění je snížení tepelné potřeby domu, tedy dokonalé zateplení. To je podporované v rámci NZÚ. Dokument si můžete stáhnout z webu.

Od 21.9.2021 vyhlášené nové „Závazné pokyny pro žadatele a příjemce podpory programu Nová zelená úsporám v rámci Národního plánu obnovy RODINNÉ DOMY

Podporována jsou v oblasti zateplení (oblast podpory A) především základní a komplexní opatření, bylo to v nové verzi finančně navýšeno.

Více informací můžete získat na osobní bezplatné konzultaci v rámci poradenství EKIS. Např. v ECČB (www.eccb.cz), vhodné přinést s sebou co nejvíce podkladů o domě (projekt apod.)   

Pokud se jedná o doporučení vhodných firem, musím uvést, že v rámci nezávislého a objektivního poradenství, které ECČB poskytuje, nelze z pochopitelných důvod preferovat konkrétního výrobce, firmu či dodavatele a stejně tak se nelze vyjadřovat ke konkrétním výrobkům nebo firmám formou doporučení, preference apod.

V případě dodávky na klíč je nutno vždy uzavřít smluvní vztah s jasně definovaným předmětem smlouvy, cenou, zárukou, termínem a dalšími podrobnostmi. Vyplatí se kvalitní projektová příprava s výkazy výměr (a pro Vás kontrolním nezávislým rozpočtem) a oslovení více stavebních zhotovitelů nebo dodavatelů technologií pro objektivní posouzení nabídek.