Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
29 30 1
Koncert pro stromy 2024
2 3 4
ZAHÁJENÍ LETNÍ NÁVŠTĚVNICKÉ SEZONY A DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V ZÁCHRANNÉ STANICI
5
6 7 8
"Výprava za samotářskými včelami" - přírodovědná vycházka
9 10 11
Den fantazie v Zeměráji
Ornitologická vycházka na Semenci
12
13 14
Zelené úterky "Co se to tu plazí?"
15 16 17 18
Vodňanské rybářské dny
19
20 21 22 23 24 25 26
27
Beseda "Přírodní unikát u Třebíčka"
28
Den dětí v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > zelená střecha

zelená střechaBudeme stavět na jaře pergolu o rozměrech 3x14m. Rádi bychom na ní měli zelenou střechu s netřesky. Potřebovali bychom poradit s konstrukcí střechy. Na internetu je mnoho návodů, ale nevíme, který vybrat na náš případ. Mělo by to být nízkonákladové-realizace svépomocí.

inspirovat se můžete zde: http://www.ekrost.cz/garazovy-set.html

Je tam popsána konstrukce vegetačního souvrství, jsou tam dostupné veškeré materiály. Při konstrukci pergoly je třeba počítat s tím, že statické zatížení bude vyšší (cca 5 cm substrát s rostlinami nasycený vodou po dešti zvyšuje zatížení o 80-120 kg/m2, v zimě se navíc může přidat váha sněhu, který nebude tak rychle odtávat...), než u běžného zastřešení pergoly.
 
Jednotlivé materiály lze určitě získat i levněji, tedy pokud najdete prodejce, který je ochoten vám prodat v množství, které potřebujete. při koupi celých rolí folií a textilií by se vám to nevyplatilo...
Tak např. jako střešní folii lze použít PVC folii Fatrafol 810 tl.min.1,5mm (dělají i spec. verzi pro zelené střechy, ale ta základní šedá na takhle malou střechu stačí). Folie musí být dobře ukotvena (to jest navařena a svařena), aby odolávala větru, nemohla sklouznout a nedocházelo k průsakům do konstrukce ve svarech.
Jako ochrannou vrstvu lze použít běžnou geotextilii o gramáži 300 d/m2, (např.: https://www.nonstopstavebniny.cz/4380-geotextilie-bila-300g-polyester-likov-2x50m.html?gclid=EAIaIQobChMI5oa1neyE5gIVh4xRCh0F2gPzEAQYBSABEgK9EPD_BwE). Jako drenážní vrstvu běžnou nopovou folii (má menší kalíšky než ta speciální na zelené střechy a nemá děrování), rozchodníky to s ní zvládnou, pro neřesky už bych raději pořídil perforovanou nopovou folii vyrobenou spec. pro zel. střechy, protože by nemusely zvládnou ani přechodně stojící vodu v buňkách té folie. Na na filtrační vrstvu opět postačí běžná geotextilie, i o nižší gramáži (cca 150g/m2).
Substrát je lepší minerální (svépomocné varianta by mohla být z cihelné drtě a zahradní zeminy - raději méně organické hmoty a více té minerální), relativně levně se dá pořídit i střešní substrát pro extenzivní střechy od Rašelina Soběslav (ale vítr ho může rozfoukat, je moc lehký a když vyschne tak pak špatně saje vodu nebo napak v zimě bývá přemokřený...). Špičkový substrát nabízí zde: http://www.acre.cz/cs/menu/produkty/material-pro-zelene-strechy/stresni-substrat/