Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
31 1 2 3 4 5
Netopýří noc
6
Zážitkový den
7 8
beseda Chemie v potravinách
9 10 11 12
přírodovědná vycházka podél Malše
13
14 15
Zelené úterky "Tak ty bys chtěl chodit krajinou?"
16 17 18 19 20
21 22 23 24
Vítání podzimu
25 26
Den fantazie v Zeměráji
27
28 29 30 1 2 3
Hra "ZA TAJEMSTVÍM ROZMANITOSTI PŘÍRODY VYŠENSKÝCH KOPCŮ"
4
Den zvířat 2020
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > zelená střecha

zelená střecha



Budeme stavět na jaře pergolu o rozměrech 3x14m. Rádi bychom na ní měli zelenou střechu s netřesky. Potřebovali bychom poradit s konstrukcí střechy. Na internetu je mnoho návodů, ale nevíme, který vybrat na náš případ. Mělo by to být nízkonákladové-realizace svépomocí.

inspirovat se můžete zde: http://www.ekrost.cz/garazovy-set.html

Je tam popsána konstrukce vegetačního souvrství, jsou tam dostupné veškeré materiály. Při konstrukci pergoly je třeba počítat s tím, že statické zatížení bude vyšší (cca 5 cm substrát s rostlinami nasycený vodou po dešti zvyšuje zatížení o 80-120 kg/m2, v zimě se navíc může přidat váha sněhu, který nebude tak rychle odtávat...), než u běžného zastřešení pergoly.
 
Jednotlivé materiály lze určitě získat i levněji, tedy pokud najdete prodejce, který je ochoten vám prodat v množství, které potřebujete. při koupi celých rolí folií a textilií by se vám to nevyplatilo...
Tak např. jako střešní folii lze použít PVC folii Fatrafol 810 tl.min.1,5mm (dělají i spec. verzi pro zelené střechy, ale ta základní šedá na takhle malou střechu stačí). Folie musí být dobře ukotvena (to jest navařena a svařena), aby odolávala větru, nemohla sklouznout a nedocházelo k průsakům do konstrukce ve svarech.
Jako ochrannou vrstvu lze použít běžnou geotextilii o gramáži 300 d/m2, (např.: https://www.nonstopstavebniny.cz/4380-geotextilie-bila-300g-polyester-likov-2x50m.html?gclid=EAIaIQobChMI5oa1neyE5gIVh4xRCh0F2gPzEAQYBSABEgK9EPD_BwE). Jako drenážní vrstvu běžnou nopovou folii (má menší kalíšky než ta speciální na zelené střechy a nemá děrování), rozchodníky to s ní zvládnou, pro neřesky už bych raději pořídil perforovanou nopovou folii vyrobenou spec. pro zel. střechy, protože by nemusely zvládnou ani přechodně stojící vodu v buňkách té folie. Na na filtrační vrstvu opět postačí běžná geotextilie, i o nižší gramáži (cca 150g/m2).
Substrát je lepší minerální (svépomocné varianta by mohla být z cihelné drtě a zahradní zeminy - raději méně organické hmoty a více té minerální), relativně levně se dá pořídit i střešní substrát pro extenzivní střechy od Rašelina Soběslav (ale vítr ho může rozfoukat, je moc lehký a když vyschne tak pak špatně saje vodu nebo napak v zimě bývá přemokřený...). Špičkový substrát nabízí zde: http://www.acre.cz/cs/menu/produkty/material-pro-zelene-strechy/stresni-substrat/