Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
28 29 30 31 1 2
Netopýří noc v Zoo Hluboká
Zatoulaná zvířátka - Zeměráj
3
4
Seminář "Jak založit květnatý trávník"
5 6 7 8
Netopýří večírek
9 10
11 12 13 14 15 16
Houbařská vycházka
Putování vimperskou přírodou
17
Exkurze "Příroda v Pískovně Ledenice"
18 19
Zelené úterky "Malé modulární reaktory - spása či bláhový sen?"
20 21 22 23
exkurze na Jiřickou nádrž a do Žofínského pralesa
Přírodovědná exkurze na Jiřickou nádrž a okolí a do Žofínského pralesa.
24
25 26 27 28 29 30
Den zvířat v Zoo Hluboká 2023
1
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Zvláštní hospodářský režim

Zvláštní hospodářský režimDobrý den,

pocházím z Mariánských Lázní a i když ve městě trvale nežiji, není mi lhostejné, co se v něm děje, zejména pak s jeho největším přírodním bohatstvím, jakým jsou přilehlé lesy a lesoparky, či letité, solitérně vzrostlé stromy. 
Aktuálně mě znepokojuje informace o schválení tzv. Bezlesí, které bylo navrženo starostou města Martinem Hurajčíkem a následně uznáno a schváleno panem Ing. Nečasem, Vedoucího odboru státní správa lesů a myslivosti životního prostředí v Mariánských Lázní, a to v bezprostředním okolí tří lázeňských Vyhlídek - Hamelika, Karola a Mescéryho vyhlídky. Všechny 3 vyhlídky se nacházejí v zalesněné části města a je tedy zcela nepochopitelné, jak mohlo vedení města prosadit zvláštní režim hospodaření vedené jako "Bezlesí" a jak pro něco takového mají pochopení i Lesy ČR, jak z přiloženého Oznámení občanům vyplývá. Bezlesí je podle odborné definice plocha, část krajiny, bez porostu lesa, které tvoří zejména pozemky lesních průseků a nezpevněných lesních cest nezařazených do porostní půdy, dočasné lesní skládky, lesní školky na lesních pozemcích, semeniště, plochy nad produktovody nebo pod elektrovody, okusové plochy pro zvěř a jiná dočasná zařízení sloužící lesnímu hospodářství a myslivosti, pokud zaujímají plochu zpravidla větší než 0,04 ha, dále pozemky, na nichž byly lesní porosty dočasně odstraněny na základě rozhodnutí orgánu státní správy lesů podle § 13 odst. 1 lesního zákona. Na přiložených fotografiích vidíme, že se všechny 3 vyhlídky nacházejí v zalesněné části města, tak jak mohlo být takové území schváleno jako Bezlesí? Navíc se nacházíme v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les!?!
Na základě těchto znepokojivých informocí žádám prošetření celé záležitosti, a to dříve, než se začne s odstraňováním tzv. náletů, mezi které radní města Mariánské Lázně očividně zahrnují i vzrostlé stromy! Ono se vůbec v Mariánských Lázních začalo vydatně kácet, zalesňovat však nikoliv, místní usedlíci jsou velmi znepokojení!
 
Děkuji za Váš čas a zájem se této palčivé problematice věnovat, pokud z Mariánek zmizí lesy a zůstanou pouze turistické atrakce, zbydou nám všem jen oči pro pláč.
 
S úctou k přírodě,
Jana Herzmannová
-----------------------------------

Dobrý den,

je několik rovin, jak můžete pomoct lesům v okolí ML.

Můžete jít na zastupitelstvo města ML a zeptat se na tuto problematiku. Můžete také udělat petici v této věci a sbírat podpisy občanů. Také můžete napsat do místních novin či místního zpravodaje.

Můžete založit místní spolek a hlásit se do správních řízení. Také můžete podávat připomínky k tvorbě lesního hospořaského plánu na 15 let dopředu. Také můžete zavolat na CHKO Slavkovský les a požadovat informace v této věci.

S pozdarvem Ondra Šanda