Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20
Zelené úterky "Nový ptačí park Zbudovská blata"
21 22 23 24 25
26 27 28 29 1
Jak se žije v Podnebíně - praktický seminář pro vzdělavatele v ekocentru Cassiopeia
2 3
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Fenomenální včely - přednáška pro veřejnost v ekocentru Cassiopeia

Fenomenální včely - přednáška pro veřejnost v ekocentru CassiopeiaV úterý 15.11.2022 uspořádalo ekocentrum Cassiopeia při Základním článku Hnutí Brontosaurus Forest přednášku pro širokou veřejnost s názvem „Fenomenální včely“. Přednášející Ing. Václav Krištůfek, CSc. pracuje v Biologickém centru Akademie věd České republiky v Českých Budějovicích. Vedle své hlavní profese půdního biologa se zabývá studiem zdraví včel ve vztahu k jejich výživě a stavu životního prostředí. Je jedním ze zakladatelů experimentální a výukové včelnice v Biologickém centru AVČR a podílí se na popularizaci včelařského oboru

Václav Krištůfek, který působí též v divadelním spolku J.K. Tyl, zaujal účastníky svým přednesem i názorným pojetím přednášky, na kterou si přivezl celou řadu včelařských pomůcek, ale také ukázky starých hnízd volně žijících včel v dutinách stromů, vzorky různých medů a nápojů ze včelích produktů. Díky tomu mohli účastníci prozkoumat téma různými smysly a vyzkoušet si některé včelařské nástroje.

Přítomní lektoři environmentálního vzdělávání ocenili málo známé detailní informace ze života včelstev, které vyvolávají údiv nad dokonalostí fungování včelího společenství.  Většinu účastníků tvořili aktivní včelaři, kteří se potýkají se zhoršeným zdravotním stavem včel. Zajímali se proto o řešení problému šíření parazitického roztoče Varoa destructor, zdraví včel bylo diskutováno také ve vztahu ke konkrétním projevům klimatické změny, k používání pesticidů a pěstování monokultur v zemědělství, k vysoké hustotě včelstev v české krajině a nedostatečné úrovni znalostí u mnohých hobby včelařů.

Přednáška začala v 18 hodin, hlavní část trvala cca 2 hodiny, se závěrečnou diskusí a výměnou zkušeností se protáhla až do 21 hodin. Zúčastnilo se 15 osob.      

Přednáška byla finančně podpořena Jihočeským krajem prostřednictvím Krajské sítě environmentálních center Krasec.

Fenomenální včely_Václav Krištůfek_foto (3).JPG

Fenomenální včely_Václav Krištůfek_foto (4).JPG