Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
27
Beseda "Přírodní unikát u Třebíčka"
28
Den dětí v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8
Víkend otevřených zahrad se blíží
Zachraň karase!
9
Víkend otevřených zahrad se blíží
Výprava za životem pod vodou aneb na Rodu to žije
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22
Zažít Třeboň jinak aneb Sousedská slavnost
23
24 25 26 27 28 29
Motýlí setkání
30
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Chci si pořídit fotovoltaickou elektrárnu

Chci si pořídit fotovoltaickou elektrárnuDobry den, zvazuji, zda by davalo smysl instalovat na strechu meho domu FVE v ramci programu nova zelena usporam. Jedna se o pasivni dum s tepelnym cerpadlem vzduch-voda, kde doplnkovym zdrojem tepla je elektro kotel (teplo i ohrev TUV).  Vzhledem k jiz instalovane nadrzi na vodu bych pocital se systemem s ukladanim prebytku do ohrevu vody. Strecha je orientovana v zasade presne na JV a sklon je cca 45 stupnu.

Co takova instalace FVE obnasi?

 

Vážený pane, děkujeme za váš dotaz.

Z technického hlediska je jistě možné instalovat FVE na střechu, pokud staticky vyhoví.  S tím obvykle problém není.  Skon 45 ° a orientace na JV je vyhovující – oproti ideální jižní orientaci bude FVE vyrábět cca o 7 % méně (více např. zde: http://ekowatt.cz/cz/publikace/fotovoltaika-v-budovach-pdf).

Co s vyrobenou elektřinou? Pokud ji použijete pouze pro ohřev vody, nemusíte mít střídač, který stejnosměrný proud z FV panelů přemění na střídavý. Na takovýto systém lze získat dotaci z programu Nová zelená úsporám až 35 tis. Kč (podoblast podpory C.3.3.).  Podmínkou je, že FVE pokryje min. 50 % spotřeby teplé vody. Pro čtyřčlennou rodinu to je cca 1000 až 1500 kWh za rok. Tomu odpovídá FVE s výkonem cca 2 kWp.  Nevýhodou je, že přebytky elektřiny, zejména v létě, nijak nevyužijete.

Jinou možností je FVE připojit k síti a vyrobenou elektřinu používat pro pohon tepelného čerpadla, spotřebiče v domě a přebytky ukládat do vody. Zde může být dotace až 55 tis. Kč. Podoblast podpory C.3.4. Z dalších podmínek dotace vyplývá, že minimální velikost FVE je cca 2,5 kWp.  Opět je problém s nevyužitými přebytky – dodávka do sítě je administrativně náročná a výkupní cena nízká – roční příjem v řádu stokorun.  

Horší je to z ekonomického hlediska. FVE 2 kWp stojí cca 100 tis. Kč. Za rok může vyrobit  cca 2000 kWh. I kdybyste využil všechno, při dvacetileté životnosti získáte 40 tis. kWh.  "Zadarmo ze sluníčka" tak získáte energii v ceně 2,5 Kč/kWh – a to nepočítáme servis. S dotací 35 tis. Kč vám cena klesne na 1,6 Kč/kWh.  Pokud budete uvažovat, že třeba 30 % výroby nevyužijete, cena bude vyšší.

Pokud máte tepelné čerpadlo, máte pravděpodobně tarif D57, kde nakupujete  elektřinu ze sítě v ceně okolo 2,4 Kč/kWh – podívejte se na fakturu, ceny se liší podle dodavatelů a regionu. Tepelné čerpadlo s průměrným topným faktorem 3,0 vám z toho vyrobí teplo v ceně 0,8 Kč/kWh.

FVE v kombinaci s tepelným čerpadlem prostě nedává ekonomicky smysl. Nicméně v domě je takových „nesmyslných“ věcí více, třeba hezké kachlíky v koupelně. Pokud od FVE nečekáte ekonomický přínos, promyslete, k čemu vám jinak bude dobrá. Podle toho si pak u dodavatele můžete objednat správné řešení  - třeba FVE s baterií, jako zálohu pro případ výpadku proudu.

Podrobnosti k dotacím zde:

https://www.novazelenausporam.cz/nabidka-dotaci/rodinne-domy-zdroje-energie/

 

Přejeme příjemné bydlení!

K. Srdečný, EkoWATT