Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3
Fotobeseda "Ptačí hodinka objektivem účastníků"
4 5
Adventní cesta po světlech: Zamykání přírodní zahrady ekocentra Cassiopeia
6 7 8
9 10 11 12 13 14
„Na krmítko k rybníku Lusný“ - přírodovědná vycházka
15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Fulltext

Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Frézování pařezů po pokácených stromech

Frézování pařezů po pokácených stromech



V poslední době se stále více frézují pařezy po pokácených stromech. Není tento postup nevhodný z hlediska ochrany přírody?

Máte pravdu. Pařezy s kořeny jsou jedinečným stanovištěm. Ještě nedávno se stávaly pro mnoho druhů posledním útočištěm po skácení stromů. V současné době jsou však i tak hospodářsky nezajímavá stanoviště jako je pařez s kořeny v ohrožení. Jednak jsou v intravilánech frézovány z čistě estetických důvodů, a také jsou klučeny či frézovány v lesních porostech z důvodu porostní čistoty. To představuje obrovské riziko pro dříve ještě poměrně hojné organismy jako je roháč obecný nebo nosorožík kapucínek. Bohužel úbytek organismů vázaných na pařezy bude v nejbližších letech zřejmě pokračovat, protože frézy a drtiče jakožto velmi draze nakoupené technologie z naší krajiny jen tak nezmizí.

Přitom opatření pro ochranu jsou velmi prostá – ponechání pařezu na místě v zemi – buď ho více seříznout, aby nepřekážel například při kosení nebo ho naopak nechat vysoký aby mohl sloužit jako svodidlo, lavička nebo stolek. Pokud je nezbytně nutné jej odstranit, je ideální ho vyklučit a umístit do broukoviště či na libovolnou skládku, kde si ho již třeba krasec měďák (který vyklučené a osluněné borové pařezy doslova miluje) najde.