Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
31 1 2 3 4 5
Den hliněné fantazie v Zeměráji
6
7 8 9 10 11
Přírodovědná vycházka "Za brouky do Bavorovické aleje"
12
Víkend otevřených zahrad 2021
VÍKEND OTEVŘENÝCH ZAHRAD
Naši jedli kaši
13
Víkend otevřených zahrad 2021
VÍKEND OTEVŘENÝCH ZAHRAD
14 15 16 17 18 19
Přírodovědná vycházka "Výprava na Vyšenské kopce"
Evropské dny archeologie a Oslava slunovratu
20
21 22 23 24 25 26
přírodovědná vycházka podél Malše kolem Dolního Dvořiště
Zatoulaná zvířátka v Zeměráji
27
28 29 30 1 2 3
Mixed Emotions - koncert pro stromy
4
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Jak by mělo vypadat správné broukoviště?

Jak by mělo vypadat správné broukoviště?



V našem městském parku zvažuji realizovat broukoviště. Jak by mělo správné broukoviště vypadat a kterých věcí se naopak vyvarovat, aby broukoviště především plnilo svůj účel. Některé materiály jsem nastudoval, ale dobrých rad není nikdy dost a potřebuji zjistit vše potřebné.

 

Především bych měl na začátek napsat, že broukoviště v žádném případě nenahrazuje živé staré stromy (natož živé staré stromy s dutinami) a že by mělo být vždy bráno jako nouzové či krajní řešení, a to zejména v případech biologicky cenných stromů. Bohužel se v poslední době začínají broukoviště zneužívat jako alibi pro kácení cenných stromů. Přitom mohou samozřejmě poskytnout nějakou perspektivu jen druhů mrtvého dřeva, a to ještě ne všem (třeba páchník hnědý preferuje mrtvé dřevo dutin v živých stromech).
Základní informace o broukovištích máme tady: 
http://www.calla.cz/stromyahmyz/broukoviste-loggery.php nebo ve vydaném letáčku tady: http://www.calla.cz/stromyahmyz/publikace.php (poslední publikace v pořadí,můžu i poslat papírovou verzi). Jinak se dá spousta věcí najít na britských webech, zadáte-li slovo "loggery". Obecně platí, že nejvhodnější je tvrdé dřevo listnatých stromů, nejlépe dubové. Měkké dřevo vydrží v broukovišti krátkou dobu, pokud se speciálně neupraví (např. opálením podzemních částí).
Doporučujeme budovat broukoviště na alespoň částečně uhlídatelném místě, aby je obyvatelé nerozkradli na topení (čistě praktická zkušenost z ČR, např. v Británii to problém není  ). A když už je hotové a dali jsme si tu práci, je dobré ho využít k ekovýchovných účelům (viz např. první broukoviště v Lysé nad Labem - můžu Vás kontaktovat na autora nápadu z MěÚ Lysánad Labem).
Z hlediska bezpečnosti platí základní pravidlo - alespoň jedna třetina zapuštěných kmenů by měla zůstat pod zemí z důvodu jejich stability a bezpečnosti kolemjdoucích.