Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
27
Výstava obrazů mladé umělkyně Lucky Koubíkové
Seminář "Jak financovat projekty komunitní energetiky?"
28
Výstava obrazů mladé umělkyně Lucky Koubíkové
29
Výstava obrazů mladé umělkyně Lucky Koubíkové
30
Výstava obrazů mladé umělkyně Lucky Koubíkové
1 2 3
4 5 6 7 8 9
Ptačí den v Zeměráji
10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Jak se mohou občané zapojit do rozhodování procesu EIA

Jak se mohou občané zapojit do rozhodování procesu EIAV naší obci se chystá rozšíření lomu a začal proces EIA. Jak se můžeme do rozhodování jako občané zapojit? Co může udělat obecní úřad?

Všechny záměry, které procházejí procesem posuzování vlivů na životní prostředí (tzv. EIA), najdete tady: https://portal.cenia.cz/eiasea/view/eia100_cr. Váš záměr je momentálně ve fázi tzv. zjišťovacího řízení EIA, kde se posuzuje, zda musí projít celým procesem EIA nebo se na konci zjišťovacího řízení s posuzováním skončí. Do procesu EIA se v kterékoli fázi může zapojit úplně kdokoli, včetně jednotlivých občanů a spolků. Stanovisko posílá i obec a může tak proces ovlivnit, nemá ovšem rozhodovací pravomoci. K procesu EIA se vyjadřují také některé orgány státní správy. Proces EIA vede va Vašem případě příslušný krajský úřad.

Pokud s lomem nesouhlasíte nebo souhlasíte, ale máte jakékoli připomínky a požadavky, sepište je a pošlete na krajský úřad. Čas máte podle výše uvedené databáze do 30 dnů od zveřejnění záměru (datum pro odeslání připomínek je u každého záměru napsané) Když se sejde hodně relevantních připomínek nebo se zjevně jedná o projekt s významným vlivem na životní prostředí, obvykle krajský úřad pošle záměr do celého procesu EIA. Pak musí investor vypracovat dokumentaci EIA, jež opět prochází oponenturou úřadů i veřejnosti.

Pokud tedy chcete záměr nějak ovlivnit, v této fázi by Vaším cílem mělo být, aby krajský úřad poslal záměr do celého procesu EIA. Sepište tedy připomínky za sebe, za místní spolky nebo za obce. Na závěr byste měli uvést, že požadujete další posuzování projektu podle zákona (tedy aby proběhl celý proces EIA). Součástí dalšího posuzování by pak mělo být i veřejné projednávání záměru a samozřejmě i připomínkování dokumentace EIA. Krajský úřad pak vybere autora pro tzv. posudek EIA (toho už neplatí investor), jehož posudek bude podkladem pro závěrečné stanovisko celého procesu.