Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
Vycházka "Za dřevokaznými houbami do Branišovského lesa"
8 9 10 11 12 13 14
15
Borovanské pondělky "Rybníky nejsou jen pro kapry"
16
Zelené úterky "Aktivní naděje"
17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29
Zelené střechy
30
Fotobeseda "Krása mikrosvěta"
1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > migrační cesty obojživelníků přes komunikaci

migrační cesty obojživelníků přes komunikaciU Volar je lokalita, kde táhnou na jaře žáby do přilehlého rybníka. Migrační cesta vede přes komunikaci, kde jsou žáby zabíjeny od automobilů. Co se s tím dá dělat?

Pokud je to místo ležící v CHKO nebo NP Šumava, obraťte se na Správu NP Šumava na zoologické oddělení. Druhou možností je kontaktovat organizaci, která se ve střední části Šumavy a v Pošumaví prakticky těmito opatřeními zabývá (ZO ČSOP Šumava).

Nutné je určitě zjistit, jaké druhy obojživelníků jsou na komunikaci při tahu zabíjeny, v jakém množství žáby táhnou a kdy k tahu dochází. Pokud se vyhodnotí, že jsou skutečně zabíjeny desítky až stovky těchto živočichů, je možné jim pomoci instalací migračních bariér, které jim brání vstupovat do vozovky. Dále se řeší, zda zábrany budou se sběrnými nádobami, které se musí několikrát denně kontrolovat a obojživelníci se musí přenášet, nebo je lze instalovat jako směrové, kdy jsou žáby směrovány např. do propustků pod komunikací. Pro tyto činnosti je nutné si vyřídit výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny.