Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
27
Beseda "Přírodní unikát u Třebíčka"
28
Den dětí v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8
Víkend otevřených zahrad se blíží
Zachraň karase!
9
Víkend otevřených zahrad se blíží
Výprava za životem pod vodou aneb na Rodu to žije
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22
Zažít Třeboň jinak aneb Sousedská slavnost
23
24 25 26 27 28 29
Motýlí setkání
30
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Poslední kolo kotlíkových dotací

Poslední kolo kotlíkových dotacíJelikož se blíží možnost získat kotlikovou dotaci, zjišťujeme možnosti vytápění, které vycházejí nejvyhodneji , jelikoz máme stále kombinovaný kotel na uhlí. Uvažujeme o plynu nebo elektrickem vytápění. Nutno dodat že máme též vysokou spotrebu elektřiny pro domácnost. Máme dva bojlery které se nahrivaji na nízký tarif a jsou od kotle daleko takze vodu nelze ohrivat kotlem. Dum je dvougeneracni vcetne suterénu 3 podlaží a nachází se v jihočeském kraji.je z roku 1973, zatepleny s plastovymi okny. Budu ráda za vaše doporučení.

 

V rámci kotlíkových dotací se nepodporuje elektrické vytápění. Můžete získat dotaci na: 

- tepelné čerpadlo (dotace až 80 % nejvýše však 120 tis. Kč)
- automatický kotel na peletky, (dotace až 80 % nejvýše však 120 tis. Kč)
- kotel na dřevo s ručním přikládáním, (dotace až 80 % nejvýše však 100 tis. Kč)
- plynový kondenzační kotel, (dotace až 75 % nejvýše však 95 tis. Kč)

Co je pro vás nejvýhodnější, nelze říci bez znalosti konkrétních podmínek (vaše spotřeba na vytápění a elektřiny pro domácnost, technické možnosti aj.). Pokud například máte k dispozici laciné dřevo, může pro vás být vhodný kotel s ručním přikládáním a akumulační nádrží. Samozřejmě to vyžaduje nějakou obsluhu a práci s přípravou paliva.
Pokud máte vysokou spotřebu elektřiny pro domácnost, může pro vás být velmi výhodné tepelné čerpadlo. Kromě levného tepla totiž budete mít k dispozici i elektřinu v nízkém tarifu po dobu 20 hodin denně. 
Tepelné čerpadlo ale má nižší teplotu topné vody, proto nemusí dobře spolupracovat s vaším současným ústředním vytápěním. Doporučuji proto vytápění překontrolovat novým výpočtem. Případné úpravy otopné soustavy lze zahrnout do dotace (ovšem stále platí max. výše dotace 120 tis. Kč). 
Plynový kondenzační kotel je z podporovaných zdrojů investičně nejméně náročný, ale vyžaduje stavební úpravy v kotelně - vyvložkování komína, odvod kondenzátu. Samozřejmě také musíte udělat plynovou přípojku, to může být poměrně drahé. 

Před definitivním rozhodnutím by tedy bylo dobré udělat si odhad investičních a provozních nákladů pro různé zdroje tepla a porovnat s vašimi současnými náklady na vytápění a elektřinu pro domácnost. Můžete využít např. kalkulačku zde:
https://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii

Podrobnější informace ke kotlíkové dotaci v Jihočeském kraji zde: 
https://kotlikovedotace.kraj-jihocesky.cz/


Přeji úspěšné zvládnutí dotačního procesu!
K. Srdečný, EkoWATT