Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
30 1
beseda V jakém stavu je česká krajina? Potřebujeme hmyz a ptáky?
2 3 4 5
Den zvířat v Zoo Hluboká
6
7 8 9 10 11 12
Přírodovědná vycházka "Za houbami do Stromovky"
13
14
Seminář Hospodaření s dešťovou vodou
15
Zelené úterky "Patří do naší přírody oheň?"
16 17
Den stromů v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia
18 19 20
21
Borovanské pondělky "Vzácní ptáci jižních Čech"
22 23 24
Fotobeseda "Ohrožená krása oceánů"
Zvířata na pranýři
25 26 27
28 29 30 31
Seminář „JiH2Očeské obce“
1 2
Přírodovědná vycházka "Kroužkování u remízku"
3
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Potřebuji energetický průkaz pro rekreační objekt?

Potřebuji energetický průkaz pro rekreační objekt?



Prodávám byt v "RD" o 3 bytech, který byl postaven v rekreační oblasti a kolaudován v r.2007 a v katastru má uveden způsob využití "rodinný dům". Všechny byty jsou však využívány VÝHRADNĚ rekreačně a přesto po mně realitní makléř požaduje předložit ke KS PENB.
Opravdu musím PENB dodat, když jde o rekreační objekt?

 

 

Vážený pane, 
názor vašeho realitního makléře není rozhodující. Důležitý je názor Státní energetické inspekce (SEI), která vám může udělit pokutu až 100 tis. Kč za to, že jste PENB nezpracoval, případně nedal k nahlédnutí zájemcům o nemovitost či nepředal kupujícímu. Rozhodující pak bude názor soudu, budete-li se této pokutě bránit. 

Zákon 406/2000 Sb. uvádí (§7a odst. 5), že povinnost zpracovat PENB neplatí: 
u staveb pro rodinnou rekreaci, které jsou užívány jen část roku a jejichž odhadovaná spotřeba energie je nižší než 25 % spotřeby energie, k níž by došlo při celoročním užívání -viz §7 odst. 5 d).

Je tedy důležité, jak se rekreační objekt vytápí, resp. jaká je jeho spotřeba. Jak toto posoudí SEI, je na nich.

Výše uvedené ustanovení zákona se odvolává na definici rekreačního objektu dle vyhl. 501/2006 Sb., §2 odst. b).:
stavbou pro rodinnou rekreaci [se rozumí] stavba, jejíž objemové parametry a vzhled odpovídají požadavkům na rodinnou rekreaci a která je k tomuto účelu určena; stavba pro rodinnou rekreaci může mít nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví,

Pokud vaše nemovitost těmto parametrům neodpovídá, máte povinnost PENB zpracovat. To, že v katastru nemovitostí není stavba vedena jako rekreační objekt, ale jako rodinný dům, oslabuje vaše tvrzení, že jde o objekt k rekreaci. 

Spozdravem
K. Srdečný