Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
31 1 2 3 4 5 6
7
Odborný seminář "Stromy a hmyz"
8 9 10 11 12 13
14 15
Zelené úterky "Globální změna klimatu a kvalita vody v nádržích"
16
Lampionový průvod ve Strakonicích
17 18 19 20
21 22 23
beseda V jakém stavu jsou české lesy?
24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Chceme pořídit FVE na bytový dům

Chceme pořídit FVE na bytový důmDobrý den, děkuji za vaše dotazy.

V současnosti se připravuje nový zákon o komunitní energetice, který má změnit hodě z toho, na co se ptáte. Je otázka, bude-li přijat v příštím roce nebo někdy jindy. Níže proto uvádíme odpovědi odpovídající současné legislativě.

  • Aby se elektřina z FVE mohla spotřebovávat v domácnostech, je třeba udělat změnu v elektroinstalaci. Všechna odběrná místa (jednotlivé domácnosti) se sloučí do jednoho. Jednotlivé domácnosti vypoví smlouvy se svými dodavateli a SVJ uzavře novou smlouvu s dodavatelem a distributorem. V praxi může stačit instalovat fakturační elektroměr na patu objektu. Elektřinu z FVE pak spotřebovávají jednotlivé domácnosti a SVJ jim přefakturovává elektřinu nakoupenou ze sítě (např. podle podružných elektroměrů instalovaných na místě dřívějších fakturačních elektroměrů jednotlivých domácností).
  • Pokud některá domácnost s tímto řešením nesouhlasí, je třeba zachovat jí stávající připojení, což může znamenat nutnost vybudovat samostatné kabelové vedení od bytu na patu objektu. Domácnosti přijdou o tarif D (sazba pro domácnosti) a SVJ bude mít tarif C (podnikatelská sazba).  To nemusí být pro některé domácnosti výhodné.
  • Sloučení domácností do jednoho odběrného místa může přinést snížení plateb tzv. za jistič. Pozor však na správnou kalkulaci, často se setkáváme se zcela nerealistickými výpočty dealerů.

S pozdravem

K. Srdečný, EkoWATT