Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
27 28 1 2 3 4
Soví houkání (náhradní termín)
5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21
Zelené úterky „Katastrofa pro les?“
22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Přírodovědná vycházka "Soví houkání na Čtyráku"
1 2
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Chceme pořídit FVE na bytový dům

Chceme pořídit FVE na bytový důmDobrý den, děkuji za vaše dotazy.

V současnosti se připravuje nový zákon o komunitní energetice, který má změnit hodě z toho, na co se ptáte. Je otázka, bude-li přijat v příštím roce nebo někdy jindy. Níže proto uvádíme odpovědi odpovídající současné legislativě.

  • Aby se elektřina z FVE mohla spotřebovávat v domácnostech, je třeba udělat změnu v elektroinstalaci. Všechna odběrná místa (jednotlivé domácnosti) se sloučí do jednoho. Jednotlivé domácnosti vypoví smlouvy se svými dodavateli a SVJ uzavře novou smlouvu s dodavatelem a distributorem. V praxi může stačit instalovat fakturační elektroměr na patu objektu. Elektřinu z FVE pak spotřebovávají jednotlivé domácnosti a SVJ jim přefakturovává elektřinu nakoupenou ze sítě (např. podle podružných elektroměrů instalovaných na místě dřívějších fakturačních elektroměrů jednotlivých domácností).
  • Pokud některá domácnost s tímto řešením nesouhlasí, je třeba zachovat jí stávající připojení, což může znamenat nutnost vybudovat samostatné kabelové vedení od bytu na patu objektu. Domácnosti přijdou o tarif D (sazba pro domácnosti) a SVJ bude mít tarif C (podnikatelská sazba).  To nemusí být pro některé domácnosti výhodné.
  • Sloučení domácností do jednoho odběrného místa může přinést snížení plateb tzv. za jistič. Pozor však na správnou kalkulaci, často se setkáváme se zcela nerealistickými výpočty dealerů.

S pozdravem

K. Srdečný, EkoWATT