Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
25 26 27 28 29 30
Den zvířat v Zoo Hluboká 2023
1
2 3
Akreditovaný kurz "Adaptace na změnu klimatu ve městech a obcích"
4 5 6 7
Moštování na Semenci
8
Za rybami k Bagru - přírodovědná vycházka
9 10 11 12
přednáška Globální změna útočí - mýtus nebo realita?
13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25
Beseda "V jakém stavu je klima na naší planetě?"
26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Chceme pořídit FVE na bytový dům

Chceme pořídit FVE na bytový důmDobrý den, děkuji za vaše dotazy.

V současnosti se připravuje nový zákon o komunitní energetice, který má změnit hodě z toho, na co se ptáte. Je otázka, bude-li přijat v příštím roce nebo někdy jindy. Níže proto uvádíme odpovědi odpovídající současné legislativě.

  • Aby se elektřina z FVE mohla spotřebovávat v domácnostech, je třeba udělat změnu v elektroinstalaci. Všechna odběrná místa (jednotlivé domácnosti) se sloučí do jednoho. Jednotlivé domácnosti vypoví smlouvy se svými dodavateli a SVJ uzavře novou smlouvu s dodavatelem a distributorem. V praxi může stačit instalovat fakturační elektroměr na patu objektu. Elektřinu z FVE pak spotřebovávají jednotlivé domácnosti a SVJ jim přefakturovává elektřinu nakoupenou ze sítě (např. podle podružných elektroměrů instalovaných na místě dřívějších fakturačních elektroměrů jednotlivých domácností).
  • Pokud některá domácnost s tímto řešením nesouhlasí, je třeba zachovat jí stávající připojení, což může znamenat nutnost vybudovat samostatné kabelové vedení od bytu na patu objektu. Domácnosti přijdou o tarif D (sazba pro domácnosti) a SVJ bude mít tarif C (podnikatelská sazba).  To nemusí být pro některé domácnosti výhodné.
  • Sloučení domácností do jednoho odběrného místa může přinést snížení plateb tzv. za jistič. Pozor však na správnou kalkulaci, často se setkáváme se zcela nerealistickými výpočty dealerů.

S pozdravem

K. Srdečný, EkoWATT